Udostępnij

Sprawy środowiska i klimatu we wspólnym ministerstwie. Na czele resortu stanie Michał Kurtyka

30.09.2020

Mateusz Morawiecki zaprezentował skład rządu po rekonstrukcji, do której dojdzie najprawdopodobniej w najbliższych dniach. Z zapowiedzi wynika, że połączone zostaną m.in. resorty środowiska i klimatu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska obejmie Michał Kurtyka, do tej pory odpowiedzialny za resort klimatu.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego po rekonstrukcji rząd składać ma się z 14 ministerstw, zamiast dotychczasowych 22. Wśród licznych konsolidacji znalazło się także połączenie resortów środowiska i klimatu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska powstało w wyniku połączenia dwóch resortów

Na jego czele stanie Michał Kurtyka, który do tej pory pełnił funkcję ministra klimatu. Choć nie znamy dokładnych kompetencji za które odpowiedzialne będzie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, możemy spodziewać się, że znajdzie się w nim większość zadań znanych z oddzielnej działalności obydwu ministerstw.

W kompetencjach Ministerstwa Klimatu (utworzonego w listopadzie 2019 roku) znajdowały się do tej pory sprawy związane z polityką klimatyczną i zrównoważonego rozwoju. Oficjalnie po stronie resortu klimatu, a nie środowiska, były także prace nad Programem Czyste Powietrze.

Resort zajmował się ponadto m.in. sprawami rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii (w tym Programem Mój Prąd), podczas gdy pieczę nad energetyką węglową sprawował w największym stopniu resort aktywów państwowych (tak też najprawdopodobniej pozostanie).

Ministerstwo Środowiska (odtworzone oficjalnie w marcu 2020 roku) zajmowało się natomiast sprawami związanymi z ochroną przyrody i zarządzaniem zasobami naturalnymi (przede wszystkim lasami i zasobami geologicznymi), w tym m.in. nadzorowaniem Lasów Państwowych. Oprócz LP resort środowiska zajmował się m.in. szkołami leśnymi i parkami narodowymi w Polsce.

Zmiany także w rolnictwie

Rekonstrukcja rządu obejmie także resort rolnictwa, na którego czele nie będzie już stać Jan Krzysztof Ardanowski. Dotychczasowego ministra, który jawnie sprzeciwił się zgłoszonej przez PiS ustawie o ochronie zwierząt, zastąpi Grzegorz Puda. Polityk znany jest właśnie jako orędownik rozwiązań zawartych w tzw. „Piątce dla zwierząt”. W Sejmie wystąpił w roli wnioskodawcy jej projektu.

Sprawą, z którą na początku będzie musiał zmierzyć się nowy Minister Klimatu i Środowiska, będą prawdopodobnie właśnie protesty, wymierzone przeciwko procedowanej ustawie. [O tym, jak w Warszawie protestowano w środę (30.09), informowaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Flickr / Kancelaria Premiera (autor: Krystian Maj)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.