Udostępnij

150 mln osób może popaść w skrajne ubóstwo. Winne zmiany klimatu, wojny i COVID-19

13.10.2020

Skala skrajnego ubóstwa na świecie może zwiększyć się po raz pierwszy od około 20 lat – poinformował Bank Światowy. Według ekspertów organizacji sytuacja związana z COVID-19 spotęguje najpoważniejsze problemy, wynikające m.in. ze zmian klimatu i konfliktów zbrojnych.

Według Banku Światowego liczba osób na świecie, które znajdują się w sytuacji skrajnego ubóstwa, wzrośnie z powodu pandemii o 88-115 milionów. Tylko w tym roku. Do końca 2021 roku liczba ta może natomiast wzrosnąć do 150 milionów. Wszystko zależy od dalszego przebiegu pandemii i skali kryzysu gospodarczego, który ze sobą przyniesie.

Czytaj także: 821 milionów ludzi cierpi z niedożywienia lub głodu. Jako jedną z głównych przyczyn ONZ wskazuje zmiany klimatu

Organizacja definiuje w tym przypadku skrajne ubóstwo jako życie za mniej niż 1 dolara i 90 centów dziennie. Czyli mniej więcej 7 złotych i 25 groszy. Według Banku Światowego sytuacja ta dotknie w tym roku od 9,1 do 9,4 proc. ludności świata.

Sytuacja związana z COVID-19 zniweczy tym samym ambitne plany, które przed pandemią kreślił Bank Światowy. Liczono, że do 2030 roku możliwe będzie całkowite wyeliminowanie skrajnego ubóstwa. Cel ten w ostatnich latach wydawał się jednak i tak coraz trudniejszy do osiągnięcia: w latach 2015-2017 tempo zmian spadło poniżej 0,5 pkt procentowego rocznie.

Czytaj także: Ekspert ONZ ostrzega przed “klimatycznym apartheidem”. Najsilniej skutki zmian klimatycznych odczują najbiedniejsi

Obok najpoważniejszych problemów, do których eksperci zaliczają konflikty zbrojne i zmiany klimatu, dołączyła pandemia i związane z nią spowolnienie gospodarcze. Teraz eksperci wyliczają, że w ciągu dekady może udać się zmniejszyć liczbę osób żyjących w skrajnym ubóstwie do 7 procent populacji.

_

Źródło: World Bank

Zdjęcie: Shutterstock/Yavuz Sariyildiz

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.