Udostępnij

Parlament Europejski zagłosował przeciw zakazowi „wegeburgerów”

24.10.2020

Parlament Europejski zagłosował w piątek przeciwko propozycji, która ograniczałaby prawo do nazywania bezmięsnych alternatyw w sposób nawiązujący do potraw mięsnych. Produkty pochodzenia roślinnego nadal będą mogły być określane jako np. wege-burgerami czy wege-kiełbaskami. Utrzymano natomiast ograniczenia dla nazw w podobny sposób nawiązujący do nabiału.

Za zakazem takiego nazewnictwa opowiadały się niektóre organizacje producentów mięsa, których zdaniem powoduje ono wprowadzanie klientów w błąd. Większości europarlamentarzystów to nie przekonało, dlatego alternatywy dla mięsa nadal będą mogły być promowane poprzez skojarzenie z mięsnymi odpowiednikami.

Czytaj także: Mięso bez mięsa. Z czego robi się wegańskie burgery, które sprzedają się jak ciepłe bułeczki?

Przypomnijmy: Statystyczny Polak spożywa więcej mięsa niż wynika z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, co w przypadku wielu osób prowadzić może m.in. do chorób układu krążenia. O ilości produkowanego mięsa dyskutuje się także w kontekście ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Więcej o tym pisaliśmy m.in. tutaj.

Decyzja PE oznacza więc, że produkty bezmięsne nadal będą mogły być promowane jako alternatywy dla produktów tradycyjnych.

Zatrzymaliście #VeggieBurgerBan ✊?✊European Parliament odrzucił poprawkę o zakazie używania „mięsnych” nazw w stosunku…

Opublikowany przez ProVeg Polska Piątek, 23 października 2020

Mimo obiekcji wobec ograniczeń w nazewnictwie produktów bezmięsnych, przyjęta została poprawka dotycząca alternatyw wobec nabiału. Europarlamentarzyści potwierdzili restrykcje, które już dziś obejmują np. mleko migdałowe oraz wegańskie sery czy jogurty.

Czytaj także: ONZ: Coraz większe zapotrzebowanie na mięso sprzyja kolejnym pandemiom

Kształt przyjętych w piątek regulacji będzie jeszcze negocjowany z przedstawicielami poszczególnych państw członkowskich UE.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Magdanatka

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.