Udostępnij

Artyści zamieniają wiejskie przystanki w dzieła sztuki

30.10.2020

Z pozoru drobna akcja, a mogłaby być inspiracją dla całej Polski. Fundacja Tu Brzoza z województwa łódzkiego odnawia przystanki na terenie swojej gminy i powiatu w galerie jednego obrazu. W tym roku ozdobi je Witkiewicz i Wyspiański. 

Z końcem września fundacja z Nowego Pudłowa rozpoczęła kolejną odsłonę swojej przystankowej misji. Od 2015 roku odnawiają wiaty w nietuzinkowy sposób – zatrudniając artystów, którzy tworzą w nich “śródpolne galerie”. Dotychczas powstało siedem takich przystanków, kolejnych sześć dołączy w tym roku.

 class=

Skąd pomysł? Barbara Gortat z Tu Brzoza uważa, że na przykładzie jej powiatu widać, jak przestrzeń wsi traci swoje tradycyjne, lokalne wyróżniki w architekturze. Chciała to zmienić.

Czytaj także: Patrick zbiera niedopałki i zaznacza po nich miejsca na chodniku. Tak powstała “Kreda wstydu”

W trakcie poszukiwania odpowiedniego miejsca do pokazywania wiejskich uroków odkryła, że jedynymi ogólnodostępnymi obiektami są właśnie przystanki. Ten, który przez lata służył jej w drodze do szkoły, został wymieniony na brzydką, blaszaną wiatę, co dało jej ostateczny impuls do działania. 

 class=

Pierwszą galerią jednego obrazu malarstwa młodopolskiego był jeden z najbardziej rozpoznawalnych dzieł dedykowanych wiejskiemu pejzażowi. W przestrzeń wsi zostało wpisane “Babie lato” Józefa Chełmońskiego.  Później do łódzkiego szlaku niezwykłych wiat dołączyły m.in. “Żniwa” Przerwy-Tetmajera, czy “Wiosna” Malczewskiego. Pojedyncze galerie zaczynają tworzyć sieć, a jej koncepcja posiada spory potencjał oryginalnej kulturalnej, turystycznej atrakcji regionu.

 class=

Gdy galerie są oddawane do użytku, mieszkańcy danej wsi wspólnie się przy nim zbierają, a fundacja dba, żeby zakończenie projektu było swego rodzaju uroczystością. Później każda społeczność twierdzi, że to właśnie ich przystanek jest najładniejszy w okolicy.

 class=

__

Zdjęcia: Materiały prasowe

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.