Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek (13.11) nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. Zmiany zakładają m.in. utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która pozwoli jednolicie skatalogować źródła ciepła w Polsce. Wśród istotnych zmian znalazło się także utworzenie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, który ma przyspieszyć realizację programu Czyste Powietrze.
Na mocy znowelizowanej ustawy utworzona zostanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która służyć będzie gromadzeniu jednolitych, ustandaryzowanych danych na temat budynków i lokali oraz eksploatowanych w nich:
- spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW;
- źródeł ciepła, w tym zasilania z sieci ciepłowniczej;
- źródeł energii elektrycznej.
Jak czytamy na stronie internetowej Prezydenta, nowelizacja umożliwi podjęcie działań w zakresie zdiagnozowania źródeł niskiej emisji, poprzez rozpoczęcie gromadzenia jednolitych i spójnych danych w skali całego kraju.
„CEEB pozwoli sprawniej działać”
„Ta ustawa ma kluczowe znaczenie dla skutecznej walki z niską emisją, czyli głównym źródłem smogu w Polsce. Jest to rozwiązanie przełomowe, o które Polski Alarm Smogowy walczył od bardzo dawna. Zabiegały o to także samorządy województw. (…) Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to będzie taki CEPiK dla źródeł ciepła. Daje to szansę, że w końcu ‘kopciuchy’ przestaną być anonimowe” – mówił Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego, przy okazji przegłosowania ustawy przez Sejm.
„To rozwiązanie jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli sprawniej działać na poziomie lokalnym. Do tej pory to na samorządach spoczywał obowiązek inwentaryzacji źródeł ciepła, co wynikało przeważnie z zapisów wojewódzkich programów ochrony powietrza. Problem w tym, że samorządy nie do końca wiedziały, jak z takim wyzwaniem sobie poradzić” – zwracał uwagę lider PAS. [Całość rozmowy z Andrzejem Gułą przeczytać można TUTAJ.]
Fundusz ułatwi uzyskiwanie kredytów na eko-inwestycje?
Ponadto nowelizacja zakłada m.in. powstanie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji, z którego udzielane będą gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek na projekty ekologiczne.
Według założeń fundusz służyć ma przyspieszeniu realizacji programu Czyste Powietrze, poprzez gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne przez banki komercyjne.
___
Zdjęcie: Shutterstock/Marek Mnich