Udostępnij

Smog Express: 150 tys. egzemplarzy tabloidu o smogu trafi do Małopolan

19.11.2020

Krakowski Alarm Smogowy – dzięki wsparciu Clean Air Fund – przygotował i wydał smogowy tabloid o tytule „Smog Express”. Gazeta ma 150 tys. nakładu i trafiła do mieszkańców czterech małopolskich powiatów: krakowskiego, wielickiego, proszowickiego oraz myślenickiego. Gazetę tworzyli dziennikarze serwisu SmogLab.pl.

 – Jednak żeby ludzie zdecydowali się na wymianę starych kotłów muszą mieć świadomość, że już za dwa lata takie ogrzewanie będzie nielegalne i muszą mieć informację gdzie szukać pomocy. Trzeba też zwiększać świadomość problemu. Dlatego zdecydowaliśmy się pomóc w tym gminom i do mieszkańców czterech małopolskich powiatów trafia właśnie 150 tys. egzemplarzy smogowego tabloidu, który zawiera informację o kluczowych sprawach i możliwości uzyskania dotacji. W tym o pieniądzach z Programu Czyste Powietrze – tak Andrzej Guła, lider Krakowskiego Alarmu Smogowego, tłumaczy, dlaczego stowarzyszenie zdecydowało się na projekt.

Smog Express. Co w środku?

Wewnątrz gazety „Smog Express” są treści poświęcone temu, jak smog wpływa na zdrowie, ale też praktyczne informacje dotyczące nowych przepisów antysmogowych, możliwości otrzymania dotacji i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące zanieczyszczenia powietrza.

Smog Express został dostarczony do domów w czterech powiatach Małopolski.
Smog Express został dostarczony do domów w czterech powiatach Małopolski.

Czytelnicy będą się więc mogli zapoznać m.in. z obszerną rozmową z prof. Ewą Czarnobilską, dowiedzieć o szkodliwych preparatach do czyszczenia komina oraz przeczytać o tym, co dzieje się ze śmieciami w Igołomii-Wawrzeńczycach. Dużo miejsca zajmują informacje dotyczące uchwały antysmogowej i możliwości otrzymania dotacji. Ostatnia strona gazety „Smog Express” jest zapełniona ciekawostkami ze świata.

Te ostatnie bardzo podobały się uczestnikom badań społecznych, którzy bardzo pomogli w przygotowaniu gazety. – Żeby sprawdzić, czy nasz pomysł ma sens, zorganizowaliśmy grupy fokusowe. Te wysoko oceniły „Smog Express”, ale też wniosły do niego wiele ciekawych spostrzeżeń oraz oczekiwań. Stawiano na przykład konkretne problemy i pytania, na które gazeta musiała odpowiadać. Postaraliśmy się to zrobić. – opowiada Tomasz Borejza, który wraz z Natalią Matyasik, prowadził projekt Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Gazetę w wersji PDF można pobrać TUTAJ.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.