Prof. Grochowalski ostrzega, że do polskich pieców trafia preparat, który może być groźny dla zdrowia i środowiska

11367
9
Podziel się:

Prof. Adam Grochowalski ostrzega, że w procesie spalania jednego z dostępnych na polskim rynku produktów do usuwania sadzy z komina, powstają bardzo wysokie stężenia dioksyn, które są szkodliwe dla zdrowia. Przeczytajcie rozmowę ze znanym i cenionym polskim chemikiem.

Przez telefon wyczułem u pana wzburzenie. Dobrze wyczułem?

Dobrze.

Co pana wzburzyło?

Kilka lat temu na naszym rynku pojawił się preparat SADPAL, który służył do zapobiegania osadzaniu się sadzy w kominach. Kiedy przebadaliśmy go w naszych laboratoriach, robił to mój doktorant, to okazało się, że w czasie spalania tego preparatu wytwarzają się ogromne ilości dioksyn. Wszystko dlatego, że zawierał on sole miedzi, a miedź, kiedy dostanie się w płomień, jest katalizatorem ich powstawania. Następuje, mówiąc chemicznie, chlorowanie związków aromatycznych w efekcie czego powstają m.in. dioksyny.

Ale SADPAL-u już nie ma w sprzedaży?

Jest wycofywany z rynku. Nie wiem dlaczego. Może ze względu na reakcję odpowiednich służb. Pojawił się za to preparat Clean Fire. Byłem wzburzony, kiedy niedawno zobaczyłem go w sklepie budowlanym. Tym bardziej, że było go tam bardzo dużo, było widać, że jest to popularny środek. Także w swoim składzie zawiera sole miedzi. Producent zresztą wprost się do tego przyznaje. Jako chemik mogę powiedzieć, że nie powinien być stosowany w celu, do którego jest sprzedawany.

Opakowanie Clean Fire

W jakim celu jest sprzedawany?

Żeby zapobiec powstawaniu sadzy. Niewielką porcję wsypuje się do pieca lub wprowadza w specjalnej saszetce, w którym pali się węgiel lub drewno i w ten sposób zapobiega się gromadzeniu sadzy w kominie.

Wsypałby pan to do własnego pieca?

Próbowałem. Mieliśmy tutaj piec do celów badawczych i eksperymentowaliśmy z SADPAL-em. Efektem tych eksperymentów są między innymi publikacje, które trafiły do międzynarodowego obiegu. Wykazałem, że popiół, który powstawał był niebezpieczny. Pracując z nim w laboratorium, musieliśmy stosować specjalne środki ostrożności. Ludzie nie wiedząc o szkodliwości takiego popiołu dotykają go gołymi rękami. Tymczasem dłuższy kontakt z nim grozi nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Czyli preparat działa, ale ma skutki uboczne?

Z jednej strony sadza rzeczywiście się nie tworzy. Z drugiej jednak tworzy się co innego. Tworzą się znaczne ilości związków chemicznych o nazwie dioksyny. Oprócz nich stwierdziliśmy także obecność innych chlorowanych związków aromatycznych, które są niebezpieczne dla człowieka. Między innymi chlorobenzenów. Te substancje, kiedy używa się preparatu, o którym mówimy, powstają w ilości kilka tysięcy razy większej, niż kiedy się go nie używa. A nawet bez preparatu, zwłaszcza w piecach, o których mówimy „kopciuchy”, jest ona bardzo duża. Jeżeli taki preparat byłby stosowany powszechnie, to mielibyśmy ogromny problem z zanieczyszczeniem dioksynami.

To także problem tych ludzi, którzy go używają. Trują się w domach?

Oczywiście. I robią to zapewne w dobrej wierze oraz nieświadomie. Sięgają po prostu po dostępny w handlu produkt, który służy do usuwania sadzy i radzi sobie z tym bardzo dobrze. Być może nawet sam producent nie wie, że stosowanie środka, który sprzedaje, wiąże się z tak poważnym ryzykiem.

Jakie to ryzyko?

Dioksyny są niezwykle szkodliwe dla ludzi. Przypomnijmy sobie historię Wiktora Juszczenki i to, co stało się z nim, kiedy podano mu je w dużych stężeniach. W spalinach, o których mówimy, nie ma ich wprawdzie aż tak dużo. Nie spowodują, że natychmiast źle się poczujemy. Nie zatrujemy się nimi jak czadem lub cyjankiem. Ale za to będą powoli, ale bardzo skutecznie uszkadzać nasze organy wewnętrzne. Kiedy człowiek jest narażony na zwiększone stężenia dioksyn przez dłuższy czas, to kłopoty są niemal pewne. Napisano na ten temat tysiące artykułów naukowych, to nie jest nowość.
Przedstawiałem kiedyś wyniki z badań nad spalaniem SADPAL-u na dużym forum międzynarodowym. Tam łapano się za głowę, że takie środki są jeszcze w sprzedaży i można je stosować w jakimkolwiek kraju. W większości z nich dawno wycofano się bowiem ze sprzedaży środków opartych na solach miedzi i zamiast tego stosuje się inne, bezpieczniejsze rozwiązania.

Co zrobić?

Moim zdaniem ten preparat powinien być wycofany z rynku.

Wiem, że już pan coś zrobił, żeby tak się stało.

Jeszcze wiosną ubiegłego roku zawiadomiłem Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Chodziło o SADPAL i ten jest wycofywany z rynku. Za to pojawił się Clean Fire. Na opakowaniu przekonująco zachęca się do jego używania. Obawiam się, że może być stosowany powszechnie.

W ubiegłym roku byliśmy zbulwersowani informacją, że jaja pochodzące z przydomowych zagród w niektórych miejscowościach, zawierają podniesione poziomy dioksyn. Być może jest to jedno ze źródeł powstawania tego rodzaju substancji, które później trafiają do organizmów zwierząt.

***

Poprosiłem firmę Fire Family, dystrybutora preparatu Clean Fire, o odniesienie się do tych zarzutów.

Oto jej stanowisko:

Panie Tomaszu,
Produkujemy produkt, którego skład jest znany od wielu lat, uprzednio zabezpieczony przez firmę SKWAT (produkt Sadpal) w formie patentu P165406, 365431. Produkt ten posiada szereg atestów (załącznik).

Po za tym ilość dioksyn każdorazowo zależna jest od jakości spalanego paliwa i to jego skład decyduje o produktach spalania. Dodatkowo warunki spalania również mają wpływ na produkty spalania. Składniki Clean fire tylko wspomagają spalanie. Pięciowodny siarczan (VI) miedzi obecny w składzie pełni rolę utleniacza, sam redukując się do tlenków usuwanych razem z popiołem.

Do wiadomości dołączono poniższe załączniki:

***

prof. Adam Grochowalski – chemik, pracownik Politechniki Krakowskiej. Zajmuje się badaniami z zakresu oznaczania wysokotoksycznych substancji, zwłaszcza dioksyn.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

9
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
DarekAnnaMalgorzataMattMariusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Niki
Gość
Niki

Właśnie to ścierwo kupiłem. Potrułbym rodzinę… Dobrze że przed użyciem trafiłem na ten tekst, oby rzeczywiście był prawdziwy ten profesor…

Bartek
Gość
Bartek

“zamiast tego stosuje się inne, bezpieczniejsze rozwiązania.”
a jakie są to rozwiązania, jeśli można wiedzieć?

Pawel
Gość
Pawel

Dołączam się do pytania

Matt
Gość
Matt

Zdecydowanie bezpiecznym rozwiązaniem będzie SP Nitrolen

Dariusz
Gość
Dariusz

Witam
Ma ktoś wiedzę jak ten środek unieszkodliwić szczególnie jego sole .
Bardzo proszę o pilną pomoc w unieszkodliwieniu z uwagi na to iż prawdopodobnie podczs spalania jakaś jego ilość została wydmuchana w postaci popiołu który osadził się na kocach pościeli meblach typu wersalka.
Jak tą cholerę unieszkodliwić czy w ogóle istnieje jakiś środek zobojętniający tą substancję.
Proszę pomóżcie bo nieświadomie już się tym paskudstwem podtrułem .
Szykałem informacji już wszędzie ale wszyscy niby specjaliści nawet chemicy lekarze rozkładają ręce .
Cholera oni nic nie wiedzą a wręcz boją się co nie usprawiedliwia ich brak zrozumienia a co za tym idzie brak udzielania pomocy.

Darek
Gość
Darek

Nie bać się. Najśmieszniejsze jest to, że siarczan miedzi jest środkiem dopuszczonym do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Więc nie wiem o co profesorowi chodzi, konkurencja kazała straszyć. Nota bene skąd wziął się chlor skoro głównym składnikiem sadpal jest siarczan?

Mariusz
Gość
Mariusz

Też kiedyś używałem sadpal, ale zmieniłem na inny środek a dokładnie spalsadz. Wydaje mi się, że jest skuteczniejszy, a zastosowanie jest takie samo. Dobrze, że wymyślono tego typu preparaty , dzięki temu też nie trzeba często czyścić pieca.

Malgorzata
Gość
Malgorzata

Wydaje sie ze mądrość ludowa juz dawno wymyśliła co wsypywać do pieca aby sadze nie osadzały sie i aby łatwo wyczyścić komin – obierki z ziemniaków a współcześnie maka ziemniaczana. Po wrzuceniu maki ziemniaczanej do paleniska sadza robi sie sucha, krucha i piec czyści sie bez problemowo.

Anna
Gość
Anna

Współcześnie nie obiera się ziemniaków?