Udostępnij

Lasy zbliżają się do „punktu krytycznego”. W Amazonii pod wycinkę pójdzie 2,4 mln hektarów

23.11.2020

Ogromne projekty infrastrukturalne i wydobywcze zagrażają lasom i ich bioróżnorodności – alarmują autorzy raportu „Balancing forests and development”. Z analizy wynika, że trwające i planowane inwestycje – wydobywcze, energetyczne i drogowe – mogą doprowadzić lasy świata do „punktu krytycznego”.

Najnowszy raport, opracowany przez 25 organizacji zajmujących się ochroną lasów, rzuca nowe światło na wpływ projektów wydobywczych i infrastrukturalnych na kondycję światowych obszarów leśnych.

Analiza ujawnia, że realizowane i planowane mega-projekty prowadzą nas w kierunku „punktu krytycznego”, w którym bioróżnorodność zostanie jeszcze silniej uszczuplona, a walka ze zmianami klimatu utrudniona ze względu na zmniejszenie powierzchni lasów świata.

Czytaj także: Amazonia jest bliska punktu krytycznego, po którym zacznie obumierać

Celem analizy była ocena realizacji części postanowień tzw. deklaracji nowojorskiej ws. lasów. Oddolnie wypracowany dokument w 2014 roku podpisało łącznie 50 krajów oraz 50 międzynarodowych koncernów, zobowiązując się tym samym do działań na rzecz ograniczenia wylesiania o 50 proc. do 2020 roku i jego zatrzymania przed rokiem 2030.

Sześć lat po powstaniu dokumentu rezultaty nie napawają optymizmem. Wylesienie nadal postępuje, a wzmaga je zapotrzebowanie na energię, surowce mineralne oraz sieć połączeń przesyłowych i transportowych na całym świecie.

„Nienasycony apetyt”

Raport ujawnia m.in. skalę destrukcyjności projektów planowanych w regionie Amazonii. Rządy pięciu krajów planują tam łącznie budowę lub modernizację 12 tys. kilometrów dróg, co wiązać się będzie z wylesieniem obszaru wielkości 2,4 miliona hektarów. Wydadzą na ten cel 27 miliardów dolarów.

Leżąca po drugiej stronie globu Indonezja ma z kolei w planach budowę autostrady liczącej 4 tys. kilometrów i przecinającej Park Narodowy Lorentz, największy obszar chroniony w Azji Południowo-Wschodniej. Otworzy to dostęp do wydobycia koncesjonowanych zasobów w pobliżu, rozpostartych na obszarze 50 tys. hektarów. W związku z rozwojem gospodarczym infrastrukturę rozbudowują także m.in. kraje Afryki Subsaharyjskiej. Autorzy raportu wskazują, że korytarze służące transportowi minerałów i przesyłowi energii przetną tam bezpośrednio 400 obszarów chronionych i wpłyną na kolejne 1800.

Czytaj także: Tory i drogi przez parki, bagna, dolinki. Projekt CPK wywołuje kontrowersje

„Nowe duże projekty realizowane lub planowane w [regionach] Amazonii, Indonezji, Ameryce Środkowej, dorzeczu Konga i innych pokazują nasz nienasycony apetyt na węgiel, minerały i metale, energię oraz towary rolne, takie jak soja. Otwiera to nowy front w walce o ochronę lasów świata” – powiedziała w oświadczeniu Franziska Haupt z organizacji Climate Focus, główna autorka raportu. „Niektóre kraje potęgują to zagrożenie, wycofując ochronę lasów ze względu na zmagania z ekonomicznymi skutkami COVID-19” – podkreśla Haupt.

Analiza Banku Światowego, na którą powołują się autorzy raportu, wykazała, że obecnie na terenach leśnych działa 1539 kopalń wielkoskalowych, co stanowi 44 proc. wszystkich tego rodzaju obiektów. Najwięcej z nich działa w Chinach, Federacji Rosyjskiej, Brazylii, Kanadzie i USA.

_

Z całością raportu „Balancing forests and development” można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Rich Carey

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.