Udostępnij

Amazonia za kilkanaście lat może emitować więcej CO2 niż jest w stanie pochłonąć

10.03.2020

Najnowsze ustalenia międzynarodowego zespołu naukowców wskazują na malejącą zdolność lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Afryki do pochłaniania dwutlenku węgla. Proces najprawdopodobniej będzie zachodzić dalej, ponieważ do czynienia mamy z coraz większym szybciej postępującymi zmianami klimatu oraz eksploatacją lasów przez ludzi. Ustalenia wskazują, że lasy Amazonii już w połowie lat 30. XXI wieku mogą emitować do atmosfery więcej dwutlenku węgla, niż są w stanie pochłaniać.

Naukowcy badali 300 tys. drzew przez 30 lat, dostarczając w ten sposób pierwsze dowody na spadek ilości węgla pochłanianego przez lasy tropikalne. Analiza opierała się na ustaleniach dwóch dużych sieci ośrodków badawczych (składających się łącznie z blisko 100 instytucji naukowych, zajmujących się obserwacją lasów w Afryce i Ameryce Południowej), a także własnych podróżach w celu obserwacji drzew, m.in. do trudno dostępnych rejonów Demokratycznej Republiki Konga.

Czytaj także: Amazonia w ogniu półprawd

W ramach wieloletnich badań naukowcy przyjrzeli się 565 obszarom lasów tropikalnych (244 w Afryce i 321 w Amazonii). W kilkuletnich odstępach sprawdzane były wymiary i kondycja znajdujących się tam drzew, a następnie oznaczano je tak, by przy ponownej wizycie były możliwe do zidentyfikowania. Pozwoliło to monitorować z jednej strony ilość skumulowanego w lasach węgla, ale także to, jak wiele z nich przetrwało pomiędzy odwiedzinami badaczy. Rezultaty ich prac zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.

Z obserwacji dokonywanych na przestrzeni ostatnich 30 lat wynika, że ilość węgla zmagazynowana w badanych lasach tropikalnych świata znacząco spadła. Obecnie obszary te są w stanie pochłaniać o jedną trzecią mniej dwutlenku węgla niż w połowie lat 90. XX wieku. Winą za taki stan naukowcy obarczają coraz wyższe temperatury, okresy susz, a także wylesianie.

Według autorów badania tendencja spadkowa najprawdopodobniej się utrzyma, ponieważ mamy do czynienia z coraz większym zagrożeniem wynikającym ze zmian klimatycznych oraz eksploatacji lasów przez ludzi. Jeśli tempo zmian się utrzyma, lasy te do 2060 roku staną się źródłem węgla, a więc będą emitować do atmosfery więcej dwutlenku węgla, niż mogą pochłaniać. Gorzej ma się sytuacja w przypadku lasów znajdujących się w Amazonii, które zdaniem badaczy mogą mieć dodatni bilans węglowy już w połowie lat 30. XX wieku. Różnica ma wynikać z tego, że znajdujące się w Ameryce Południowej lasy tropikalne będą silniej narażone na susze częstsze i intensywniejsze niż dotychczas.

Czytaj także: Amazonia jest bliska punktu krytycznego, po którym zacznie obumierać

„Odkryliśmy, że jeden z najbardziej niepokojących skutków zmian klimatycznych ma już miejsce” – powiedział w odniesieniu do Amazonii prof. Simon Lewis z University of Leeds, jeden z głównych autorów badania. „Dzieje się to o dekady szybciej niż zakładały najbardziej pesymistyczne modele klimatyczne” – podkreślił badacz w rozmowie z brytyjskim „Guardianem”. Zdaniem naukowca, chcąc ograniczyć zachodzenie zmian klimatycznych, nie możemy polegać na kompensowaniu CO2 poprzez lasy. Poszczególne sektory i kraje muszą osiągnąć zerowy poziom emisji.

_

Dostęp do szczegółowych wyników badań można uzyskać tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/MemoryMan

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.