Udostępnij

Amazonia za kilkanaście lat może emitować więcej CO2 niż jest w stanie pochłonąć

10.03.2020

Najnowsze ustalenia międzynarodowego zespołu naukowców wskazują na malejącą zdolność lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Afryki do pochłaniania dwutlenku węgla. Proces najprawdopodobniej będzie zachodzić dalej, ponieważ do czynienia mamy z coraz większym szybciej postępującymi zmianami klimatu oraz eksploatacją lasów przez ludzi. Ustalenia wskazują, że lasy Amazonii już w połowie lat 30. XXI wieku mogą emitować do atmosfery więcej dwutlenku węgla, niż są w stanie pochłaniać.

Naukowcy badali 300 tys. drzew przez 30 lat, dostarczając w ten sposób pierwsze dowody na spadek ilości węgla pochłanianego przez lasy tropikalne. Analiza opierała się na ustaleniach dwóch dużych sieci ośrodków badawczych (składających się łącznie z blisko 100 instytucji naukowych, zajmujących się obserwacją lasów w Afryce i Ameryce Południowej), a także własnych podróżach w celu obserwacji drzew, m.in. do trudno dostępnych rejonów Demokratycznej Republiki Konga.

Czytaj także: Amazonia w ogniu półprawd

W ramach wieloletnich badań naukowcy przyjrzeli się 565 obszarom lasów tropikalnych (244 w Afryce i 321 w Amazonii). W kilkuletnich odstępach sprawdzane były wymiary i kondycja znajdujących się tam drzew, a następnie oznaczano je tak, by przy ponownej wizycie były możliwe do zidentyfikowania. Pozwoliło to monitorować z jednej strony ilość skumulowanego w lasach węgla, ale także to, jak wiele z nich przetrwało pomiędzy odwiedzinami badaczy. Rezultaty ich prac zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.

Z obserwacji dokonywanych na przestrzeni ostatnich 30 lat wynika, że ilość węgla zmagazynowana w badanych lasach tropikalnych świata znacząco spadła. Obecnie obszary te są w stanie pochłaniać o jedną trzecią mniej dwutlenku węgla niż w połowie lat 90. XX wieku. Winą za taki stan naukowcy obarczają coraz wyższe temperatury, okresy susz, a także wylesianie.

Według autorów badania tendencja spadkowa najprawdopodobniej się utrzyma, ponieważ mamy do czynienia z coraz większym zagrożeniem wynikającym ze zmian klimatycznych oraz eksploatacji lasów przez ludzi. Jeśli tempo zmian się utrzyma, lasy te do 2060 roku staną się źródłem węgla, a więc będą emitować do atmosfery więcej dwutlenku węgla, niż mogą pochłaniać. Gorzej ma się sytuacja w przypadku lasów znajdujących się w Amazonii, które zdaniem badaczy mogą mieć dodatni bilans węglowy już w połowie lat 30. XX wieku. Różnica ma wynikać z tego, że znajdujące się w Ameryce Południowej lasy tropikalne będą silniej narażone na susze częstsze i intensywniejsze niż dotychczas.

Czytaj także: Amazonia jest bliska punktu krytycznego, po którym zacznie obumierać

„Odkryliśmy, że jeden z najbardziej niepokojących skutków zmian klimatycznych ma już miejsce” – powiedział w odniesieniu do Amazonii prof. Simon Lewis z University of Leeds, jeden z głównych autorów badania. „Dzieje się to o dekady szybciej niż zakładały najbardziej pesymistyczne modele klimatyczne” – podkreślił badacz w rozmowie z brytyjskim „Guardianem”. Zdaniem naukowca, chcąc ograniczyć zachodzenie zmian klimatycznych, nie możemy polegać na kompensowaniu CO2 poprzez lasy. Poszczególne sektory i kraje muszą osiągnąć zerowy poziom emisji.

_

Dostęp do szczegółowych wyników badań można uzyskać tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/MemoryMan

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.