Udostępnij

Ogromne ilości kopalnianego metanu w atmosferze. Polska wypuszcza go najwięcej w Europie

30.11.2020

Polska jest liderem europejskiego rankingu państw emitujących najwięcej metanu ze swoich kopalni. Wynika to z najnowszego raportu think-tanku Ember. Wycieki tego gazu cieplarnianego są według specjalistów bardziej szkodliwe dla klimatu, niż emisje dwutlenku węgla z Elektrowni „Bełchatów”.

Ember wykazuje, że 70 proc. zbadanych wycieków metanu z kopalni miało miejsce w Polsce. Prawie 90 proc. tej emisji pochodzi z głębinowych kopalni węgla, reszta z obiektów odkrywkowych i tych, które zakończyły swoją działalność. To dlatego, że naruszone złoże węgla wypuszcza kiedyś uwięziony w nim metan jeszcze długo po porzuceniu wydobycia.

„695 kiloton* metanu wyemitowanych [rocznie – przyp. aut] przez kopalnie węgla w Polsce odpowiada 56,7 milionom ton dwutlenku węgla. To więcej niż emisje CO2 z Elektrowni Bełchatów, które w 2018 r. wyniosły 38,3 milionów ton” – czytamy w opracowaniu think-tanku. Jak tłumaczą autorzy, obliczenia te dotyczą wpływu, jaki poszczególne gazy cieplarniane mają na klimat w perspektywie 20 lat.

Jastrzębska Spółka Węglowa z największymi emisjami

Spośród polskich przedsiębiorstw najwięcej metanu do atmosfery wypuściła Jastrzębska Spółka Węglowa. Odpowiada ona za 50 proc. jego kopalnianych emisji. Najgorzej jest w należącej do JSW kopalni Budryk na Śląsku. W 2018 r. wyemitowała ona 93 kilotony metanu. Wycieki tego gazu zwiększają ślad ekologiczny wydobytego tam surowca o 107 proc. Budryk pozostawia w ten sposób w tyle kopalnie Polskiej Grupy Górniczej w Rybniku, Mysłowicach-Wesołej i Sośnicy.

Czytaj również: Imielin pokazał, jak zatrzymać węglowego giganta. “Protesty mają znaczenie” [PODCAST]

– Polskie kopalnie, jako największy emitent metanu kopalnianego w Europie, wymagają pilnej interwencji. Brak regulacji jest rażący – obecnie firmy ulatniają metan nawet po jego przechwyceniu. To jest absurdalne. JSW musi stanąć na wysokości zadania i przyspieszyć realizację planu pełnej redukcji emisji metanu, a PGG priorytetowo potraktować zamknięcie swoich największych emitentów metanu – ocenia analityczka Emberu, Małgorzata Kasprzak.

Autorzy raportu apelują o natychmiastowy zakaz wypuszczania do atmosfery metanu ujętego w kopalnianych instalacjach. Proponują, by ograniczyć emisję przy pomocy środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Według think-tanku system handlu emisjami od 2030 roku powinien brać pod uwagę również metan w myśl zasady, że „zanieczyszczający płaci”. Co więcej, według ekspertów wychwycony przez instalacje gaz można z powodzeniem używać do produkcji energii. Potwierdził to zresztą wiceprezes JSW Artur Dyczko. W rozmowie z portalem Trybuny Górniczej stwierdził, że jego firma powinna zwiększyć wykorzystanie kopalnianego metanu.

– Dziś, kiedy w Unii Europejskiej mówi się już otwarcie o tym, że niskoemisyjna gospodarka nie powinna wykorzystywać nawet gazu ziemnego, metan wyciekający bez kontroli z byłych kopalń węgla będzie jeszcze większym problemem – podsumował ustalenia Emberu dr Wojciech Szymalski, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

* 1 kilotona to 1000 ton

Źródło zdjęcia: materiały prasowe JSW

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.