Udostępnij

Imielin pokazał, jak zatrzymać węglowego giganta. „Protesty mają znaczenie” [PODCAST]

27.11.2020

Śląski Imielin zbuntował się przeciwko planom Polskiej Grupy Górniczej, która pod 9-tysięcznym miastem chce wydobywać węgiel. Według części mieszkańców kopanie w tym miejscu może zniszczyć domy, drogi i wodociągi. To dlatego, że PGG planuje działać bardzo płytko – w niektórych miejscach zaledwie 180 metrów pod ziemią. Po protestach wygląda na to, że węglowy potentat może odłożyć swoje plany na półkę.

Sprzeciwiających się wydobyciu mieszkańców reprezentuje Stowarzyszenie Zielony Imielin. Społecznicy najpierw walczyli na dwóch frontach – na jednym o uwagę mieszkańców i mediów, na drugim – z zagrażającą im inwestycją. Oznaczało to między innymi starcie z górniczymi związkowcami, którzy liczyli na otwarcie nowego złoża. Pracownicy kopalni „Piast Ziemowit”, która planowała wydobycie w Imielinie, obawiają się utraty pracy. Argumentują, że kopalnia musi się rozrastać, by wydobycie było opłacalne.


Czytaj również: W sześćdziesięciu krajach świata planuje się budowę elektrowni węglowych o łącznej mocy 579 gigawatów

Prawie dwa lata temu PGG prawie dopięła swojego celu. Grupa miała pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wystąpiła też o rygor jej natychmiastowej wykonalności. Aktywiści się nie poddali, zorganizowali kilka głośnych protestów, wysyłali odwołania od decyzji. W listopadzie tego roku inwestycję zablokowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. PGG nie komentuje na razie tej decyzji, ale mieszkańcy liczą, że spółka nie wróci do wydobywczych planów.

– Protesty mają znaczenie. Trzeba pokazywać, że chcemy stanowić sami o sobie – mówi Alicja Zdziechiewicz z Zielonego Imielina.

Zachęca także do podpisywania petycji w sprawie Imielina, którą można znaleźć TUTAJ.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Źródło zdjęcia: Chriss Hoff / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.