Udostępnij

Kolejny antysmogowy chodnik powstanie we Wrocławiu. „Nie lepiej zasadzić rośliny?”

10.12.2020

We Wrocławiu powstanie antysmogowy chodnik z betonu „pożerającego zanieczyszczenie”. Tak reklamuje go firma Skanska, za której pieniądze powstanie instalacja. Wyniki badań nad rozwiązaniem są obiecujące, ale wynalazek w rzeczywistości nie ratuje nas przed zanieczyszczeniem.

„Ekologiczny” beton ma zostać wylany pomiędzy dwoma dużymi, wrocławskimi biurowcami – Sky Tower i Centrum Południe. Ma to być zwieńczenie prac przy tym drugim obiekcie, do którego wprowadzili się już pierwsi najemcy.

Inwestor chwali się ekologicznym podejściem do budownictwa. W biurowcu postawił na oszczędzanie wody (jej zużycie według zapowiedzi ma być obcięte o połowę) i energii elektrycznej (budynek ma jej zużywać o jedną trzecią mniej niż porównywalne obiekty).


Wisienką na torcie ma być beton pożerający smog. Zanieczyszczenie w jego okolicy ma spadać nawet o 30 proc. Tak obiecuje Skanska, która chwali się zastosowaniem w użytym materiale technologii TXACTIVE. Wynik ten może być nawet wyższy, co potwierdziły badania zlecone przez warszawski Ratusz. Jak czytamy „średni poziom redukcji szkodliwych tlenków w warunkach laboratoryjnych dochodził do 70 proc„.

Działanie antysmogowych chodników budzi wątpliwości

– Tylko czy nie lepiej postawić na naturalne rozwiązania, zasadzić rośliny? – zastanawia się Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. – Można przecież zainwestować w bluszcz, rośliny zimozielone. One również mają zdolność do wyłapywania zanieczyszczeń, przy tym mogą być tańsze. Zamiast tego będzie beton, który przecież stanowi barierę nieprzepuszczalną dla wody,a tej w czasie susz brakuje w gruncie – mówi aktywista.

Czytaj również: Antysmogowy chodnik, wieże, murale. Czy to działa?

Co więcej, możliwości betonu „pożerającego zanieczyszczenie” są mocno ograniczone. W Smoglabie pisał już o tym Jakub Jędrak. Z antysmogowym chodnikiem są dwa problemy. Po pierwsze działa w miarę skutecznie jedynie na tlenki azotu, rakotwórcze związki pojawiające się w miastach za sprawą samochodowych spalin. Innych pyłów nie „pochłania”. Po drugie, badania mówiące o wysokiej skuteczności tego rozwiązania odnoszą się do optymalnych warunków, czyli przy słonecznej i bezwietrznej pogodzie. „Aby >>antysmogowy chodnik<< w ogóle działał, potrzebne jest światło słoneczne. Im jest go mniej, tym ów cudowny wynalazek działa odpowiednio słabiej, albo wręcz wcale” – pisze Jędrak.

Mimo tych wątpliwości w antysmogowy beton inwestują kolejne miasta. Razem ze SKANSKĄ z zanieczyszczeniem walczy nim Kraków i Poznań. Warszawa na budowę takich chodników wydała już pięć milionów złotych. Według ratusza to i tak niewiele, a koszt jest zaledwie „o kilkanaście procent wyższy niż w przypadku zwykłego betonu”.

Źródło zdjęcia: Malaui / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.