Udostępnij

Dwa tygodnie w Pszczynie zaczerniły płuca. „Normy PM2,5 były przekroczone cały czas”

04.01.2021

Pszczyna: po dwóch tygodniach na rynku płuca Polskiego Alarmu Smogowego wyruszyły w dalszą drogę. Teraz będą pokazywać jaka jest jakość powietrza w Sosnowcu.

Dwumetrowy model płuc pokrytych przepuszczalnym materiałem, poprzez filtrowanie powietrza imituje ludzki oddech. Dzięki dwutygodniowemu eksperymentowi mieszkańcy Pszczyny mogli zaobserwować, jakim powietrzem oddychają. Już po kilku dniach w Pszczynie płuca miały ciemnoszary odcień.

Przypomnijmy: Pszczyna na południu Śląska została w tym roku ponownie liderem rankingu smogowego pod względem liczby dni z przekroczeniem stężenia pyłu PM10. Mieszkańcy przez niemal jedną trzecią roku oddychają silnie zanieczyszczonym powietrzem. 

Przeprowadzony eksperyment pokazuje, jak szybko na płucach osadzają się pyły pochodzące ze spalania węgla, drewna i śmieci w domowych, przestarzałych kotłach, które stanowią zdecydowaną większość źródeł ciepła w mieście.

-Nie spodziewaliśmy się, że płuca zmienią kolor tak szybko, a tkanina pokrywająca je zaczerni się do tego stopnia – mówili przedstawiciele  Pszczyńskiego Alarmu Smogowego podczas briefingu podsumowującego kampanię. 

Zaprezentowali także porównanie koloru tkaniny pierwszego dnia i po dwóch tygodniach w Pszczynie:

 class=

Mobilna instalacja płuc wyposażona jest w pyłomierz, który na bieżąco mierzył poziom pyłów PM 10 i PM 2,5. Po przeanalizowaniu danych okazało się, że przez całe dwa tygodnie średnioroczna norma pyłu PM 2,5 była przekroczona (nie istnieje norma dobowa dla PM 2,5).

 class=

– Zaledwie przez 3 dni stężenie pyłu PM10 nie przekroczyło normy dobowej (50 µg /m3) mówi Joanna Woźnica, członek Stowarzyszenia „Nie Dokarmiaj Smoga”.

 class=

– Teraz widzimy, czym oddychamy i jak bardzo nasze powietrze jest zanieczyszczone. Czas zacząć działać i zmieniać naszą rzeczywistość. Za rok wchodzi w życie na Śląsku I etap uchwały antysmogowej  – korzystanie z kotłów eksploatowanych ponad 10 lat lub nieposiadających tabliczki znamionowej będzie zabronione. Większość mieszkańców o tym nie wie, dlatego  rozpoczęliśmy naszą kampanię informacyjną „Wymień piec! Nie zwlekaj! Czas ucieka!”, w ramach której wieszamy banery przypominające o konieczności wymiany kotłów* – mówi Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego. – Kilka banerów zawisło już przed Świętami w mieście, teraz zamierzamy kontynuować akcję, przekazując je każdemu z dwunastu sołectw okalających miasto. Powietrze nie zna granic, dlatego nasza kampania będzie miała zasięg powiatowy. Patronat nad kampanią zgodziła się objąć pani starosta Barbara Bandoła – dodaje aktywistka. 

Na banerach pojawiła się również informacja o rządowym programie Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać dotację do wymiany kotła i termomodernizacji domu nawet do 37 tys. zł.

Zgodnie z ostatnim raportem Polskiego Alarmu Smogowego, w 2019 roku mieszkańcy Pszczyny wymienili 123 kotły, wykorzystując dotacje gminne i zaledwie 19 kotłów w ramach programu Czyste Powietrze. – Ponieważ inwentaryzacja budynków nie została przeprowadzona, szacujemy, że do likwidacji zostało około 7,5 tys. kopciuchów. Skala problemu jest więc ogromna. Najwyższy czas na dobrą promocję programu Czyste Powietrze i skuteczne przekonywanie ludzi do korzystania z pomocy finansowej oferowanej nie tylko przez gminę, lecz również przez rząd – podkreśla Antes-Szewczyk.

Jak zaznacza, w Pszczynie brakuje Punktu Obsługi Beneficjenta Programu Czyste Powietrze, który ułatwiłby mieszkańcom załatwienie formalności lokalnie i dostęp do informacji o dotacjach. Członkowie stowarzyszenia już od roku zabiegają u burmistrza o stworzenie takiego punktu.

– Świadomość mieszkańców Pszczyny dotycząca smogu jest dramatycznie niska. Na rynku w pobliżu płuc znajduje się lodowisko, przed którym  w ciągu ostatniego tygodnia ustawiała się długa kolejka oczekujących – mówi Mirela Swoboda ze Stowarzyszenia „Nie Dokarmiaj Smoga”. – Mieszkańców nie przekonują rankingi, wyniki badań, ani podawane wartości PM10 i PM 2,5. Wielu z nich uważa, że problem smogu nie istnieje. Sporo jeszcze więc pracy przed nami, zarówno w zakresie informacji, jak i edukacji – zaznacza.

* Środki na kampanię pochodzą z Polskiego Alarmu Smogowego i Clean Air Fund

Zdjęcia i wykresy: Pszczyński Alarm Smogowy i Nie Dokarmiaj Smoga

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.