Naukowcy z kilku polskich uczelni przygotowali podręcznik o zmianie klimatu. Może on służyć jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli szkolnych i akademickich, a także każdemu, kto chce poszerzyć swoją wiedzę na temat klimatu. Książka w wersji elektronicznej jest dostępna bezpłatnie.
Podręcznik „Klimatyczne ABC…” to odpowiedź na pilną potrzebę edukacji na temat kryzysu klimatyczno-ekologicznego. Jest to interdyscyplinarna praca naukowa 16 badaczy zajmujących się różnymi dziedzinami – od, fizyki, przez chemię, biologię, ekologię, geografię, ekonomię po psychologię oraz inżynierię.
„Wyedukowanie społeczeństwa w zakresie zmian klimatycznych jest nie tylko społecznym obowiązkiem szkół wyższych, ale także koniecznym krokiem w walce o zatrzymanie postępującej szybko degradacji środowiska naturalnego oraz niedopuszczenie do przekroczenia krytycznego punktu, po którym dojdzie do nieodwracalnej zmiany klimatu na Ziemi” – mówi dr Magdalena Budziszewska z Wydziału Psychologii UW, współautorka podręcznika.
Czytaj także: Nauka o klimacie jest dziś formą buntu. Uczniowie pokazali, co jest dla nich najważniejsze
Książkę wspólnie przygotowali wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Chemii Fizycznej PAN oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Kompleksowe ujęcie problemu
„Od czasów rewolucji przemysłowej, rozwijając przemysł i rolnictwo, zaczęliśmy emitować do atmosfery coraz więcej i więcej gazów cieplarnianych. Zaburzyliśmy naturalny obieg węgla w przyrodzie i doprowadziliśmy do globalnej zmiany klimatu” – tłumaczy dr Aleksandra Kardaś z Wydziału Fizyki UW, jedna ze współautorek podręcznika. „Zrozumienie przyczyn i konsekwencji tego zjawiska wymaga połączenia wiedzy o zjawiskach fizycznych w atmosferze i oceanie, ale też tych, w których biorą udział organizmy żywe i całe nasze uprzemysłowione społeczeństwo. W naszym podręczniku staraliśmy się pokazać, jak te wątki przeplatają się i łączą na wielu poziomach” – podkreśla dr Kardaś.
Czytaj także: Emisje i stężenia CO2. Co trzeba wiedzieć, żeby zrozumieć zmianę klimatu?
Książkę podzielono na cztery części, przedstawiające mechanizmy i przyczyny zmian klimatycznych, ich konsekwencje, a także działania, które mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom problemu. Duży nacisk położono na przystępność treści oraz spójny podział materiału. Podręcznik może być wykorzystywany jako materiał dydaktyczny dla uczniów i studentów.
_
Podręcznik można pobrać bezpłatnie ze stron Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdjęcie: Shutterstock/Denis Burdin