Udostępnij

Jedna z pierwszych decyzji Joe Bidena: Stany Zjednoczone znowu w Porozumieniu Paryskim

21.01.2021

Stany Zjednoczone wracają do Porozumienia Paryskiego. Zdecydował o tym w pierwszym dniu urzędowania nowy prezydent USA Joe Biden. W ten sposób Amerykanie znów zobowiązują się do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Powrót do Porozumienia z 2015 roku był jedną z wyborczych obietnic nowozaprzysiężonego prezydenta. O odrzuceniu postanowień z konferencji klimatycznej ONZ-u zdecydował jego poprzednik Donald Trump. Podpisując zarządzenie 1 czerwca 2017 roku rozpoczął proces wychodzenia z Porozumienia Paryskiego. USA formalnie opuściły je 4 listopada poprzedniego roku, dzień po wyborach prezydenckich. Z decyzją tą od początku nie zgadzała się Partia Demokratyczna i jej kandydat na prezydenta – Joe Biden.



– Dobrze, że prezydent Joe Biden zrealizował tę wyborczą obietnicę i potwierdził tym samym świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na Stanach Zjednoczonych. Będzie jednak musiał w najbliższym czasie podjąć wiele kolejnych decyzji, nie tylko odwracających zniszczenia pozostawione w polityce klimatycznej (…) przez poprzednika. Musi też zagwarantować gwałtowne przyśpieszenie redukcji emisji – zaznacza Urszula Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej. Ekspertka ma też nadzieję, że Joe Biden jako prezydent wykorzysta swoje wpływy, by promować zielone rozwiązania na arenie międzynarodowej.

Czytaj również: Koalicja 50 krajów chce objąć ochroną 30 proc. planety

– Stany Zjednoczone muszą także powrócić do wspierania procesów międzynarodowych i działań w państwach najsłabiej rozwiniętych, które samodzielnie nie obronią się przed najpoważniejszymi skutkami zmiany klimatu – komentuje Stefanowicz.

Porozumienie Paryskie zakłada, że państwa ONZ powstrzymają ocieplanie się klimatu na poziomie 2 °C, a jeśli to możliwe 1,5 °C powyżej średniej temperatury sprzed ery przemysłowej. Dokument podpisało 195 krajów świata. Jedynie Stany Zjednoczone postanowiły o późniejszym odrzuceniu zapisów Porozumienia. Powrót światowego mocarstwa do grona jego sygnatariuszy jest niezwykle ważny. USA odpowiadają za prawie 18 procent światowej emisji gazów cieplarnianych.

Źródło zdjęcia: Evan El-Amin / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.