Koalicja 50 krajów chce objąć ochroną 30 proc. planety

1669
0
Podziel się:
Bioróżnorodność Ochrona

W czasie szczytu Jednej Planety koalicja ok. 50 krajów zadeklarowała, że do 2030 roku chce objąć ochroną co najmniej 30 proc. powierzchni planety. Celem ma być ochrona bioróżnorodności oraz spowolnienie wielkiego wymierania.

Koalicję Dużych Ambicji dla Natury i Ludzi tworzy około 50 krajów z sześciu kontynentów. W sumie zajmują 28 proc. powierzchni globu. Jej członkowie podpisali deklarację, w której wyznaczają sobie cel doprowadzenia do ochrony 30 proc. powierzchni planety. Zapowiadają również rozwinięcie współpracy międzynarodowej, która pozwoli spowolnić wielkie wymieranie, chronić bioróżnorodność oraz ekosystemy ważne dla ludzi.

W tym dla gospodarki, bo coraz częściej zwraca się uwagę także na ten aspekt konieczności ochrony przyrody.

Czytaj także: Bioróżnorodność może pomóc uchronić uprawy przed wpływem suszy

Wspomniane porozumienie międzynarodowe będzie prawdopodobnie negocjowane podczas konferencji COP15, która odbędzie się w tym roku w chińskim Kunming i będzie dotyczyła właśnie ochrony bioróżnorodności.

Pojawiły się już także pierwsze zapowiedzi zwiększenia finansowania na ten cel. Wśród deklarujących dodatkowe środki jest między innymi Wielka Brytania. Wśród sygnatariuszy zobowiązania są między innymi Czechy, Słowacja, Słowenia i Rumunia. Polski na tej liście zabrakło.

Zdjęcie: Timelynx/Shutterstock

Podziel się: