Smog uderzył w południe kraju, gdzie zanotowano nawet 10-krotne przekroczenie dopuszczalnych norm. W czołówce rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata po raz kolejny pojawił się Wrocław i Kraków. Fatalna jakość powietrza dała się jednak we znaki nie tylko na południu kraju.
Duży mróz w sezonie grzewczym zazwyczaj przekłada się na większy smog. Nie inaczej jest w pierwszy poniedziałek lutego, kiedy z powodu bardzo wysokiego zanieczyszczenia powietrza cierpią przede wszystkim mieszkańcy południa Polski.
Według pomiarów z prywatnych czujników Airly zanieczyszczenie daje się we znaki przede wszystkim poza największymi metropoliami. W poniedziałkowe przedpołudnie w małopolskim Radziszowie notowano około 5-krotne przekroczenie norm dla szkodliwego pyłu PM 10. 600 proc. normy dla tej substancji pokazała aparatura w Nowym Targu. Fioletowe, oznaczające najgorszy smog plamy na mapie Polski można było zauważyć również na Podkarpaciu.
Smog uderzył nie tylko na południu. Prawie 600 procent normy dla PM10 pokazały czujniki w Tomaszowie Mazowieckim. Prawie czterokrotne przekroczenie dopuszczalnych poziomów dla tego pyłu wskazały urządzenia Airly w podpoznańskim Luboniu, a ponad dwukrotne w pomorskim Wejherowie.
Czytaj również: Nowa “mapa smogowa” ujawnia, jak łatwo sprzedać ludziom bzdury
Fatalne wyniki pokazywały też urządzenia zainstalowane w niektórych miastach przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ). W Raciborzu zanotowano 293 mikrogramy mniejszych od PM10 cząstek pyłowych PM2.5 w metrze sześciennym powietrza. To 1043 proc. normy.
Smog dawał się we znaki również we Wrocławiu. Jedna ze stacji monitoringowych WIOŚ w stolicy Dolnego Śląska pokazywała 422 proc. normy dla tego cząstek PM2.5. Nieco lepiej było w Krakowie – w centrum zanotowano „zaledwie” 203 proc. normy dla PM10 i 338 dla PM2.5. Oba te miasta pokazały się w czołówce szwajcarskiego rankingu zanieczyszczenia IQAir, obejmującego kilkadziesiąt dużych miast z całego świata. Wrocław i Kraków o godzinie 11 znalazły się tam na kolejno piątej i szóstej pozycji. Polskie miasta wyprzedziły tylko Krasnojarsk w Rosji, Lahore w Pakistanie i Delhi oraz Kalkuta w Indiach.
Źródło zdjęcia: European Air Quality Index