Udostępnij

Polska lipa na czele plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku

04.02.2021

Można już głosować na Europejskie Drzewo Roku. O to miano walczy 15 okazów, w tym polska lipa z Dulczy Wielkiej. Nasza kandydatka zebrała już ponad 10 tys. głosów.

„Wiejska dobrodziejka”, jak nazywają lipę organizatorzy plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku, zasadzona została około 170 lat temu. Jej konary rozciągają się na szerokość 25 metrów. „Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii”- czytamy na stronie konkursu.

Czytaj również: Żółw błotny, wodniczka i prawie 200 innych gatunków straci siedliska, jeśli na Polesiu powstanie kopalnia

Lipa z gminy Radomyśl Wielki (woj. podkarpackie) na razie jest na czele stawki. Ma jednak dużą konkurencję. O miano Europejskiego Drzewa Roku walczą w tym roku okazy z 15 krajów. Powyżej 10 tys. głosów zebrał do tej pory również okazały Platan Curinga z włoskiej Kalabrii, spod którego można obserwować piękny widok na Morze Tyrreńskie. Co ciekawe, do wnętrza jego pustego pnia można wejść jak do jaskini. Według organizatorów plebiscytu platan może rosnąć od nawet tysiąca lat.

 class=
Źródło zdjęcia: Antonio Bretti / materiały prasowe

O tytuł Europejskiego Drzewa Roku walczą też inne drzewa z ciekawą przeszłością. Wśród nich jest między innymi belgijski kasztan z miasta Ypres, który odrósł mimo ogromnych zniszczeń doznanych podczas dwóch wojen światowych. Długą historię ma też licząca sobie dwieście lat francuska topola Pouplie. Drzewo odgrywa ważną rolę w życiu lokalnej społeczności. „Mówi się, że jest inkarnacją nimfy, córki słońca, która opłakiwała swojego zmarłego brata nad rzeką” – czytamy na stronie konkursu.

Europejskie Drzewo Roku wybieramy już po raz 11. Polska ma za sobą już pierwszy triumf w tej rywalizacji. W 2017 roku w plebiscycie wygrał Dąb Józef z podkarpackiej Wiśniowej. Tegoroczne głosowanie trwa do 28 lutego. Głosować można tutaj.

Źródło zdjęcia głównego: Hubert Sobiczewski / mat. prasowe plebiscytu Europejskie Drzewo Roku

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.