Udostępnij

Atom w 2033 roku? Bez szans. Polityka Energetyczna Polski oderwana od realiów [PODCAST]

05.02.2021

Rząd uchwalił Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku. Dokument określa, z czego będziemy czerpać energię. Strategia została opublikowana z zaskoczenia. W zasadzie znany jest na razie jedynie jej skrót, całość jej treści nadal jest tajemnicą. Rząd postanowił, że nie będzie wcześniej przedstawiał jej obywatelom. Jednak nawet w streszczeniu widać wady rządowego planu wobec energetyki – twierdzi Paweł Czyżak z think-tanku Instrat.

Polityka Energetyczna Polski zakłada, że do 2030 roku emisje gazów cieplarnianych uda się ograniczyć o ok. 30 proc. w stosunku do 1990 roku. Rząd chce osiągnąć ten poziom między innymi dzięki rozwojowi morskich farm wiatrowych i fotowoltaiki. Do 2040 roku z systemów ogrzewania ma zniknąć węgiel. Co więcej, do 2033 roku w Polsce ma stanąć pierwszy blok elektrowni jądrowej. Wiele jednak wskazuje na to, że do tej pory nie pozbędziemy się energii pozyskiwanej z węgla. To paliwo do 2030 roku ma nadal stanowić nawet 59 proc. polskiego miksu energetycznego.

Polityka Energetyczna Polski oderwana od rzeczywistości

Problem w tym, że może to być niewykonalne – twierdzi Paweł Czyżak z think-tanku Instrat. Już w ciągu kilku lat polskie górnictwo może zacząć się zwijać. Stanie się tak przez coraz niższy popyt na węgiel i rosnące ceny energii z tego paliwa, co autorzy Polityki Energetycznej Polski zdają się ignorować.

Czytaj równie: Rząd ma plan na energetykę: ogrzewanie bez węgla i energia z atomu

– Mamy sygnały, że elektrownie węglowe notują złe wyniki finansowe. Wiele spółek wydobywczych jest na krawędzi dużych problemów. Tak duża produkcja energii z węgla nie może się utrzymać do 2030 roku. Już teraz przestaje się ona opłacać – ocenia ekspert.

Czyżak pod dużym znakiem zapytania stawia również powstanie elektrowni jądrowej do 2033 roku. Według niego jej konstrukcja będzie wymagać o wiele więcej czasu, a budowy obecnie powstających za granicą bloków notują nawet 8-letnie opóźnienia. A to dopiero początek listy problemów z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Źródło zdjęcia: Daniel Prudek / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.