Udostępnij

Powódź zagraża tysiącom mieszkańców. Spowoduje ją nie ulewa, a topniejący lodowiec

16.02.2021

Po raz pierwszy naukowcom udało się wykazać, że za wzrost ryzyka powodziowego w konkretnej górskiej miejscowości odpowiada zmiana klimatu, powodująca topnienie lodowców. Badanie, którego wyniki opublikowano właśnie w „Nature Geoscience”, dostarcza dowodów również w głośnym procesie przeciwko gigantowi energetycznemu.

Miasto Huaraz w peruwiańskich Andach leży na wysokości 3 tys. metrów. Ponad kilometr wyżej znajduje się jezioro Palcacocha, które coraz bardziej zagraża wylaniem i tym samym bezpieczeństwu mieszkańców miasta. Naukowcom z uniwersytetów w Oksfordzie i Waszyngtonie udało się właśnie potwierdzić , że za wzrost ryzyka powodziowego odpowiada tam bezpośrednio zmiana klimatu. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Geoscience„.

Dzięki metodzie opracowanej przez prof. Gerarda Roe z University of Washington wykazano, że opady deszczu w regionie praktycznie nie uległy zmianie. Za napływ wód do jeziora odpowiada topniejący górski lodowiec. Jego wycofywanie się to z kolei w niemal 95 proc. skutek wzrostu średnich temperatur w regionie.

Czytaj także: Zdobywca K2 apeluje o ochronę klimatu. Bez niej górskie lodowce sobie nie poradzą

„Na całym świecie cofanie się lodowców górskich jest jednym z najwyraźniejszych wskaźników zmian klimatycznych. Powodzie, które pojawiają się [w związku z tym – przyp. red.], zagrażają społecznościom w wielu regionach górskich, ale ryzyko to jest szczególnie poważne w Huaraz” – powiedział w oświadczeniu prof. Roe.

Topnienie lodowców: kto jest winny?

W ostatnich 40 latach obszar akwenu powiększył się aż ośmiokrotnie. Obawy o bezpieczeństwo mieszkańców nie są bezzasadne, ponieważ już raz doszło tam do katastrofy przez topnienie lodowców.

Gdy w 1941 roku do jeziora trafił odłamany fragment lodowca, powódź spowodowała śmieć od 1800 do nawet 5000 osób.

Czytaj także: “Himalajskie tsunami” po pęknięciu lodowca. Potężna lawina w Indiach, są ofiary śmiertelne

W związku z zagrożeniem powodziowym w regionie od lat toczy się bezprecedensowy proces.

Pozwaną stroną jest niemiecki koncern energetyczny RWE. Jeden z rolników, którego dom może ulec zniszczeniu w razie powodzi, domaga się 20 tys. euro dla lokalnej społecznych. Dlaczego pozywa akurat firmę z Europy? Jak tłumaczył prawie sześć lat temu, kiedy proces startował, chce pokazać, że emisje CO2 mają globalny wpływ na środowisko. A wielkie koncerny muszą brać odpowiedzialność za swoje działania.

„The Guardian” podaje, że kwota ta stanowi 0,47 proc. szacowanych kosztów, które zostaną wydane na wzmocnienia przeciwpowodziowe i system ostrzegania mieszkańców. 0,47 proc. to szacunkowy udział koncernu RWE w antropogenicznych emisjach CO2 na świecie w latach 1751-2010 – wynika z raportu opublikowanego w 2013 roku.

_

Z pełnymi wynikami wspomnianych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Marcos Terra

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.