Udostępnij

Wyciek ropy u wybrzeży Izraela. „Jedna z najpoważniejszych katastrof ekologicznych”

24.02.2021

Izrael zmaga się z jedną z największych katastrof ekologicznych w historii kraju. Po wycieku ropy, który nastąpił w ubiegłym tygodniu, na znaczącej części wybrzeża kraju można znaleźć kawałki smoły. Władze zdecydowały o zamknięciu wszystkich plaż, a nad minimalizacją skutków skażenia pracuje wojsko. Wpierają ich również grupy wolontariuszy.

Izraelski Urząd ds. Przyrody i Parków apeluje do mieszkańców kraju o pomoc w walce ze skutkami wycieku ropy, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. W związku z tym w całym kraju organizowane są punkty informacyjne. Wolontariusze mogą zgłosić się do pracy przy oczyszczeniu wybrzeża kraju.

W komunikacie opublikowanym w niedzielę urząd nazwał skutki wycieku „jedną z najpoważniejszych katastrof ekologicznych, jakie nawiedziły Izrael”.

 class=

Izraelska gazeta „Haaretz” podaje, że wyciek dotknął ok. 170 kilometrów plaż, co stanowi 40 proc. wybrzeża kraju. Wiadomo również, że katastrofa dotknęła już lokalną faunę: znaleziono pokryte smołą ptaki, skorupiaki i żółwie morskie. Co najmniej cztery żółwie morskie zginęły.

Czytaj także: 10 lat po wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej. Naukowcy ostrzegają przed kolejną tragedią

Urząd ds. Przyrody i Parków ostrzega, że skutki środowiskowe wycieku ropy mogą być odczuwalne przez lata.

האסון שאנחנו עדים לו בימים האחרונים בחופי ישראל הוא האסון האקולוגי החמור ביותר בשנים האחרונות, ואת ההשלכות שלו נראה עוד…

Opublikowany przez ‎רשות הטבע והגנים‎ Sobota, 20 lutego 2021

Szukanie winnych za wyciek ropy

Lokalne media informują, że w związku z katastrofą zamknięto wszystkie plaże w kraju, a do walki z zanieczyszczeniami skierowane zostało wojsko. W minimalizowaniu skutków skażenia pomagają także tysiące wolontariuszy.

Według tamtejszego Ministerstwa Ochrony Środowiska wyciek nastąpił ponad 50 kilometrów od wybrzeży Izraela, poza wodami terytorialnymi. Mimo iż kraj jest stroną konwencji barcelońskiej, która wymaga od statków zgłaszania niecodziennych zdarzeń, władze nie zostały uprzedzone o wycieku – podaje „The Jerusalem Post”.

Trwa śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Pix One

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.