Poszukujący w popularnym serwisie informacji na temat globalnego ocieplenia będą zachęcani do odwiedzenia stron, gdzie znaleźć mają profesjonalną wiedzę, zamiast dezinformacji.
„The Climate Science Information Center” to specjalna facebookowa strona, którą serwis uruchomił w ubiegłym roku dla użytkowników we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz USA. Podobnie, jak w przypadku walki z dezinformacją na temat koronawirusa i pandemii COVID-19, osoby poszukujące informacji o klimacie były zachęcane do jej odwiedzenia i zapoznania się z treściami przygotowanymi przez ekspertów.
Przy ich opracowaniu Facebook współpracował z naukowcami m.in. z University of Cambridge i Yale University.
Czytaj także: IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki
Przed kilkoma dniami serwis społecznościowy ogłosił, że prowadzone w ten sposób działania będą rozszerzane. Centrum już zostało uruchomione w wersji dla kolejnych 12 państw – Belgii, Brazylii, Kanady, Indii, Indonezji, Irlandii, Meksyku, Holandii, Nigerii, Hiszpanii, RPA oraz Tajwanu. Sama strona została natomiast rozbudowana o sekcję, w której można zweryfikować popularne mity na temat zmiany klimatu.
„Rozprzestrzenianie się szkodliwych kłamstw zagraża międzynarodowej współpracy, która jest niezbędna, by zapobiec katastrofalnym skutkom globalnego ocieplenia” – powiedział w oświadczeniu dr Sander van der Linden z University of Cambridge. „Facebook znajduje się w wyjątkowej sytuacji, mogąc przeciwdziałać rozpowszechnianiu dezinformacji w Internecie, a nowa sekcja >>obalania mitów<< jest ważnym krokiem w tym kierunku” – podkreśla van der Linden.
Czytaj także: Poziom mórz się podnosi. W ciągu 80 lat może wzrosnąć o ponad metr
Co natomiast z dezinformacją w innych krajach? Na razie Facebook zapowiada, że użytkownicy będą tam zapraszani do odwiedzenia stron Programu Środowiskowego ONZ, gdzie w kilku językach zebrano najistotniejsze informacje na temat zmiany klimatu.
_
Zdjęcie: Shutterstock/sitthiphong