Poziom mórz się podnosi. W ciągu 80 lat może wzrosnąć o ponad metr

1276
0
Podziel się:

Zespół chińskich i australijskich naukowców potwierdził, że wzrost poziomu mórz w związku ze zmianami klimatycznymi następuje zgodnie z wcześniejszymi prognozami. Dalsze przewidywania wskazują, że do końca wieku przybędzie od 30 do 60 cm. Pod warunkiem, że uda nam się zatrzymać wzrost średnich temperatur na poziomie do 2 st. Celsjusza. W najgorszym scenariuszu naukowcy przewidują wzrost poziomu mórz o nawet 1,1 metra.

W badaniach porównano prognozowany wzrost poziomu mórz na początku XXI wieku z obserwacjami satelitarnymi i danymi ze specjalistycznych mierników. Okazuje się, że przewidywania związane ze wzrostem średnich temperatur i topnieniem lodowców – zarówno w skali globalnej, jak i regionalnie – były w zdecydowanej większości słuszne.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Communications„.

„Nasza analiza wskazuje, że modele [wzrostu poziomu mórz – przyp. red.] są bliskie rzeczywistym obserwacjom, co buduje zaufanie do aktualnych prognoz na najbliższe kilkadziesiąt lat” – powiedział w oświadczeniu prof. John Church z Climate Change Research Centre (CCRC) w University of New South Wales.

Czytaj także: Za 100 lat część Gdańska i Hel mogą znaleźć się pod wodą

Zaznacza jednak, że byłby ostrożny z przedłużaniem wspomnianego zaufania na okres XXII wieku. „Wciąż istnieje potencjał do większych wzrostów poziomu mórz, szczególnie po roku 2100 w scenariuszach z wysokimi emisjami [gazów cieplarnianych – przyp. red.]. Dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy nadal starali się wypełniać zobowiązania Porozumienia Paryskiego poprzez znaczną redukcję emisji”- podkreśla prof. Church.

Wzrost poziomu mórz do nawet 1,1 metra

W badaniu chińsko-australijski zespół naukowców przyglądał się różnym scenariuszom dalszego postępu zmian klimatycznych, zależnym od redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Czytaj także: Raport IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki

Okazuje się, że jeśli uda się zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 2 st. Celsjusza względem ery przedindustrialnej (główny cel Porozumienia Paryskiego), możemy spodziewać się wzrostu poziomu mórz o 30-60 cm do 2100 roku. W najczarniejszym scenariuszu, w którym emisje nadal silnie wzrastają, może być on wyższy nawet o 110 cm.

_

Z całością omawianych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Alena Veasey

Podziel się: