Udostępnij

Poziom mórz się podnosi. W ciągu 80 lat może wzrosnąć o ponad metr

19.02.2021

Zespół chińskich i australijskich naukowców potwierdził, że wzrost poziomu mórz w związku ze zmianami klimatycznymi następuje zgodnie z wcześniejszymi prognozami. Dalsze przewidywania wskazują, że do końca wieku przybędzie od 30 do 60 cm. Pod warunkiem, że uda nam się zatrzymać wzrost średnich temperatur na poziomie do 2 st. Celsjusza. W najgorszym scenariuszu naukowcy przewidują wzrost poziomu mórz o nawet 1,1 metra.

W badaniach porównano prognozowany wzrost poziomu mórz na początku XXI wieku z obserwacjami satelitarnymi i danymi ze specjalistycznych mierników. Okazuje się, że przewidywania związane ze wzrostem średnich temperatur i topnieniem lodowców – zarówno w skali globalnej, jak i regionalnie – były w zdecydowanej większości słuszne.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Communications„.

„Nasza analiza wskazuje, że modele [wzrostu poziomu mórz – przyp. red.] są bliskie rzeczywistym obserwacjom, co buduje zaufanie do aktualnych prognoz na najbliższe kilkadziesiąt lat” – powiedział w oświadczeniu prof. John Church z Climate Change Research Centre (CCRC) w University of New South Wales.

Czytaj także: Za 100 lat część Gdańska i Hel mogą znaleźć się pod wodą

Zaznacza jednak, że byłby ostrożny z przedłużaniem wspomnianego zaufania na okres XXII wieku. „Wciąż istnieje potencjał do większych wzrostów poziomu mórz, szczególnie po roku 2100 w scenariuszach z wysokimi emisjami [gazów cieplarnianych – przyp. red.]. Dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy nadal starali się wypełniać zobowiązania Porozumienia Paryskiego poprzez znaczną redukcję emisji”- podkreśla prof. Church.

Wzrost poziomu mórz do nawet 1,1 metra

W badaniu chińsko-australijski zespół naukowców przyglądał się różnym scenariuszom dalszego postępu zmian klimatycznych, zależnym od redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Czytaj także: Raport IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki

Okazuje się, że jeśli uda się zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 2 st. Celsjusza względem ery przedindustrialnej (główny cel Porozumienia Paryskiego), możemy spodziewać się wzrostu poziomu mórz o 30-60 cm do 2100 roku. W najczarniejszym scenariuszu, w którym emisje nadal silnie wzrastają, może być on wyższy nawet o 110 cm.

_

Z całością omawianych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Alena Veasey

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.