Udostępnij

Zakład z Mielca emituje metale ciężkie, a za to nie płaci? Tak twierdzą urzędnicy

15.03.2021

Mielecki Kronospan płaci za korzystanie ze środowiska mniej, niż powinien? Przedsiębiorstwo wypuszcza w powietrze metale ciężkie, nie mając na to nawet pozwolenia – tak twierdzi podkarpacki Urząd Marszałkowski, który wyliczył zaległości na ponad 900 tysięcy złotych. Właściciele zakładu nie zgadzają się z zarzutami i skarżą decyzję marszałka.

Działalność mieleckiego zakładu zajmującego się obróbką drewna wzbudza kontrowersje od dawna. W 2018 roku mieszkańcy wyszli na ulicę, by zaprotestować przeciwko zanieczyszczeniu powodowanemu przez Kronospan. Chodzi między innymi o pył, formaldehyd i amoniak. Przez 60-tysięczne miasto szło kilkanaście tysięcy osób.

Wypuszczanie w powietrze gazów i pyłów kosztuje. Przedsiębiorstwa są zobligowane do uiszczania tak zwanych opłat za korzystanie ze środowiska. Wyliczają je same na podstawie prawnych wytycznych. Według Urzędu Marszałkowskiego Kronospan nie uwzględnił w kwocie za 2019 rok „opłaty podwyższonej dla metali ciężkich”. Chodzi między innymi o arsen, chrom, kadm, kobalt czy rtęć.

Czytaj również: Miasteczko w Polsce: 1300% normy rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu

Właściciele zakładu wpłacili na konto Urzędu prawie pół miliona złotych. Według wojewódzkich władz to kwota zaniżona o ponad 900 tysięcy.

– Wysokość zaległości za 2019 r. i ilość emitowanych metali ciężkich ustaliliśmy na podstawie pomiarów. Zobowiązaliśmy zakład do ich prowadzenia w pozwoleniu zintegrowanym – mówi Andrzej Kulig, dyrektor departamentu ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

To nie pierwszy spór o opłaty Kronospanu

To jednak nie pierwszy problem z zaległościami Kronospanu – Oprócz rozbieżności za 2019 rok są też te z lat 2012-18. Wtedy chodziło o odmienną od naszej metodę obliczania emisji i należności, którą zastosowali właściciele zakładu – wyjaśnia urzędnik. Wszystkie naliczone przez UM zaległości za korzystanie ze środowiska zatrzymują się więc na poziomie około 3,5 miliona złotych.

– W tej chwili wszystkie sprawy mają swój dalszy ciąg w Samorządowym Kolegium Odwoławczym (SKO) lub sądzie administracyjnym. Można się spodziewać, że będą one trwały latami – załamuje ręce Andrzej Kulig.

O sprawę zapytaliśmy właściciela mieleckiego zakładu.

Kronospan nie wyjaśnia, skąd tak duże rozbieżności między wyliczeniami pracowników zakładu i urzędników. Potwierdza jednak, że SKO zajmuje się odwołaniem podważającym decyzję samorządowców.

– Złożyliśmy je, ponieważ w naszej ocenie sposób wyliczenia opłat zaproponowany przez urzędników Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego nie ma podstawy prawnej. Stoimy na stanowisku, że wysokość opłaty wyliczona przez zakład jest zgodna z decyzją Marszałka, jaką posiadamy. Czekamy na rozpatrzenie naszego wniosku przez SKO – czytamy w odpowiedzi Kronospanu.

Autor zdjęcia: Sebastian Medoń

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.