Udostępnij

Jak bardzo szkodzi uprawianie sportu, kiedy jakość powietrza jest słaba? Kardiolodzy zbadali ryzyko

07.04.2021

Naukowcy z Korei Południowej postanowili sprawdzić, jak na zdrowie młodych dorosłych wpływa aktywność fizyczna, w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza, którym oddychają. Dostarczyli tym samym dowód na tezę, że sport i smog w połączeniu mogą szkodzić. W przypadku narażenia na wysokie stężenia pyłów PM10 i PM2,5 nadmiar ćwiczeń może zniweczyć lub nawet odwrócić korzystny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie osób przed 40 rokiem życia.

Badacze z Seoul National University College of Medicine przeanalizowali dane dotyczące blisko 1,5 miliona młodych Koreańczyków w wieku 20-39 lat.

Spis treści

Jak smog wpływa na uprawianie sportu? – badania

Chcieli sprawdzić, czy jakość powietrza, jakim oddychają, ma wpływ na korzyści zdrowotne, płynące z aktywności fizycznej. Rezultaty ich badań opublikowano na łamach European Heart Journal.

Wyniki wskazują, że nie w każdych warunkach uprawianie sportu wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Choć, jak podkreślają naukowcy, sprawa wymaga dalszych badań,

Czytaj także: Koronawirus a zanieczyszczenie

Sport i smog. Połączenie, które szkodzi

Nasze badania pokazują, że aktywność fizyczna, szczególnie na poziomie zalecanym przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, wiąże się z mniejszym ryzykiem rozwoju chorób serca i naczyń krwionośnych u młodych dorosłych. Jednak gdy poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki, ćwiczenia przekraczające zalecaną ilość, mogą zrównoważyć lub nawet odwrócić korzystny efekt aktywności – powiedział w oświadczeniu prof. Sang Min Park, który kierował badaniami.

Uczestnicy badania dwukrotnie wzięli udział w badaniach lekarskich – na przełomie 2009 i 2010 oraz 2011 i 2012 roku. Następnie byli monitorowani do 2018 roku.

Przez ten czas regularnie odpowiadali na pytania związane z ich aktywnością fizyczną. To pozwoliło na pogrupowanie ich według intensywności treningów (wyrażonej w ekwiwalencie metabolicznym na tydzień – MET-min/tydzień).

Dwa poziomy zagrożenia

Wyróżniono cztery typy osób, których aktywność fizyczna wynosiła (kolejno): 0 , 1-499, 500-999 , a także 1000 lub więcej MET-min/tydzień. Co warto podkreślić, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) zaleca aktywność fizyczną w zakresie 500-999 MET-min/tydzień. Można to osiągnąć, na przykład biegając lub intensywnie jeżdżąc na rowerze przez 15-30 minut, pięć razy w tygodniu.

Czytaj także: Smog a ryzyko utraty wzorku

Zanieczyszczone powietrze a uprawianie sportu – ryzyko

Stopień narażenia na zanieczyszczenia oceniono na podstawie na danych z krajowego systemu monitoringu jakości powietrza. Wyróżniono w tym przypadku dwa poziomy zagrożenia. Niski do umiarkowanego – do 49,92 μm/m3 i do 26,43 μm/m3, odpowiednio dla PM10 i PM2,5. Wysoki – kolejno od 49,92 μm/m3 oraz od 26,46 μm/m3. Wartości te odnoszą się do stężeń średniorocznych.

W grupie o wysokim poziomie narażenia na zanieczyszczenie powietrza, zwiększenie aktywności fizycznej do ponad 1000 MET-min/tydzień, czyli powyżej zaleceń, może niekorzystnie wpłynąć na stan układu sercowo-naczyniowego. To ważna obserwacja, która sugeruje, że w przeciwieństwie do osób w średnim wieku (od 40 r.ż.), u młodych dorosłych nadmierna aktywność fizyczna może nie zawsze być korzystna dla układu sercowo-naczyniowego, gdy są oni narażeni na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza– powiedział w oświadczeniu dr Seong Rae Kim, główny autor publikacji.

_

Z pełnymi wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Alexxndr

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.