Nie tylko choroby płuc i serca. Smog przyczynia się też do ryzyka utraty wzroku

1930
0
Podziel się:
wzrok a smog

Zanieczyszczenie powietrza powoduje większe ryzyko utraty wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej u starszych osób – wynika z najnowszych badań brytyjskich naukowców. Występowanie choroby okazuje się powiązane zarówno z wysokimi stężeniami drobnych pyłów zawieszonych PM2,5, jak i tlenków azotu.

Z wieloletniego badania, które przeprowadził zespół z University College London (UCL), wynika, że osoby żyjące w miejscach z wysokimi poziomami zanieczyszczeń powietrza były o co najmniej 8 proc. bardziej narażone na wystąpienie zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Dotyczy to w podobnym stopniu wysokich stężeń drobnych pyłów PM2,5 (w Polsce będących jednym z głównych składników smogu), jak i tlenków azotu, związanych przede wszystkim z ruchem samochodowym.

Rezultaty wspomnianych badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „British Journal of Ophthalmology„.

Wciąż wiele znaków zapytania

„Zidentyfikowaliśmy jeszcze jedno zagrożenie dla zdrowia związane z zanieczyszczeniem powietrza, wzmacniając dowody na to, że poprawa jakości powietrza, którym oddychamy, powinna być kluczowym priorytetem dla zdrowia publicznego” – powiedział w oświadczeniu prof. Paul Foster z UCL, główny autor badania. „Nasze odkrycia sugerują, że życie w miejscu z zanieczyszczonym powietrzem, w szczególności drobnym pyłem lub cząstkami związanymi z ruchem drogowym, może przyczyniać się do chorób oczu” – podkreśla prof. Foster.

Czytaj także: Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

Zespół z UCL oparł swoje wnioski na wieloletnim badaniu obejmującym 115 954 osób w wieku 40-69 lat, które w momencie rozpoczęcia badania (w 2006 roku) nie miały problemów ze wzrokiem. Wyniki pochodzące z badań okulistycznych wspomnianych osób zestawiono z danymi na temat jakości powietrza w ich miejscach zamieszkania.

Badanie nie pozwala na określenie przyczyn związku między stanem powietrza a chorobą. Naukowcy sugerują jednak, że wynikać on może ze stresu oksydacyjnego lub stanów zapalnych, związanych z zanieczyszczeniami.

Czytaj także: Anglia rozważa wprowadzenie norm jakości powietrza zgodnych z wytycznymi WHO

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest jedną z głównych przyczyn nieodwracalnej ślepoty wśród osób powyżej pięćdziesiątki w krajach o wysokich dochodach. Szacuje się, że liczba osób dotkniętych chorobą do 2040 roku osiągnie 300 milionów. Wcześniej znane czynniki ryzyka obejmują m.in. wiek, palenie oraz uwarunkowania genetyczne.

_

Dostęp do pełnych wyników wspomnianych badań uzyskać można tutaj. tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Peakstock

Podziel się: