Udostępnij

Czyste Powietrze bez wsparcia największych banków. Problemów jest więcej

15.04.2021

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska podpisał umowę o współpracy z siedmioma bankami przy realizacji programu Czyste Powietrze. Teraz dotację i pożyczkę na wymianę starego pieca węglowego i docieplenie domu będzie można pozyskać w „jednym okienku” – w placówce bankowej. Nie trzeba będzie chodzić pomiędzy instytucjami, żeby zebrać konieczne środki na zrealizowanie inwestycji. Jest też szansa, że obsługa beneficjenta ulegnie znacznemu uproszczeniu, gdyż czas na uzyskanie dotacji poprzez okienko bankowe nie będzie przekraczał czternastu dni. Obecnie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska mają na to trzydzieści dni.

Od ponad dwóch lat Polski Alarm Smogowy zabiegał o uruchomienie ścieżki bankowej wskazując, że tak dużego programu modernizacji budynków, który ma dotrzeć do trzech milionów beneficjentów, nie da się przeprowadzić bez rozbudowanej i sprawnie działającej sieci dystrybucyjnej. Ta, wraz z podpisaniem umowy z siedmioma bankami powiększa się o 3,5 tysiąca placówek bankowych. To dobre wiadomości.

Czytaj także: Znamy banki, które pomogą w realizacji programu Czyste Powietrze. Pierwsze wnioski od połowy roku

Ale są też wiadomości niepokojące. Do rządowego programu nie przystąpiły największe państwowe banki w tym PKO BP, PKO SA czy Bank Pocztowy. Czyżby dla nich rządowy program nie był na tyle ważny, żeby aktywnie przyłączyć się do akcji promującej modernizację polskich domów i walkę ze smogiem? Ich obecność w Czystym Powietrzu powiększyłaby dostępność programu. Sam tylko PKO BP będąc liderem bankowości detalicznej, czy Bank Pocztowy posiadający największą w kraju sieć dystrybucji usług finansowych mogłyby znacząco przyczynić się do popularyzacji Czystego Powietrza. Mam nadzieję, że wkrótce ci wielcy nieobecni pojawią się w programie.

Jest jeszcze jeden istotny problem, który nie zniknie z przystąpieniem banków do Czystego Powietrza. To problem realizowania inwestycji termomodernizacyjnych przez ludzi najuboższych. Ci, nawet przy podwyższonej dotacji, którą oferuje Czyste Powietrze nie mają dostatecznych środków na przystąpienie do programu Czyste Powietrze. Ten bowiem wymaga sfinansowania inwestycji z własnych środków przed otrzymaniem dotacji. Wiele z tych ludzi nie ma też zdolności kredytowej i oferta bankowa nie będzie dla nich dostępna. Rząd doskonale o tym wie. Dlatego wypracowanie programu dla wykluczonych obecnie najuboższych gospodarstw powinno być dla rządu priorytetem.

_

Komentarz Andrzeja Guły ukazał się oryginalnie w „Rzeczpospolitej”

Zdjęcie: Creative Lab/Shutterstock

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.