Znamy banki, które pomogą w realizacji programu Czyste Powietrze. Pierwsze wnioski od połowy roku

2487
0
Podziel się:
makieta domu

Znamy pierwsze banki, które wkrótce będą współpracować przy realizacji programu „Czyste Powietrze”. Są to: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, a także Banki Spółdzielcze SGB.

Współpraca z bankami ma ułatwić dostęp do dofinansowania na wymianę przestarzałych źródeł ciepła oraz termomodernizację domów jednorodzinnych. Za pośrednictwem banków będzie można uzyskać kredyt na inwestycję wraz z dotacją na spłatę jego części w tzw. „jednym okienku”.

Czytaj także: Rząd szykuje zachęty dla gmin zaangażowanych w Czyste Powietrze. Ma na to 100 mln zł

Ministerstwo Środowiska i Klimatu podkreśla, że przygotowywana „ścieżka bankowa” w programie „Czyste Powietrze” przewiduje objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania m.in. dzięki rezygnacji z wymogu dodatkowych zabezpieczeń.

Pierwsze wnioski o kredyt i dotację na częściową jego spłatę będzie można składać już w połowie tego roku. Doradcy w bankach mają udzielać informacji na temat programu „Czyste Powietrze” oraz pomagać w składaniu wniosków.

Łącznie na „ścieżkę bankową”, czyli spłaty części kredytów, przewidziano w latach 2021-2022 1,5 miliarda złotych.

_

Źródło: MKiŚ

Zdjęcie: Shutterstock/PIC SNIPE

Podziel się: