Udostępnij

Rząd ustalił szczegóły umowy z górnikami. Jeszcze trzy dekady z węglem?

23.04.2021

Rząd chwali się sukcesem, o którym jednak niewiele wiadomo. Na pewno jednak ustalone zostały szczegóły umowy dotyczącej wygaszania wydobycia węgla kamiennego. Zakłada ona udzielenie pomocy publicznej kopalniom i regionom górniczym.

Ostatnie ustalenia miały dotyczyć indeksacji wynagrodzeń, czyli wskaźnika ich wzrostu. Tuż przed ostatnią turą rozmów mówił o tym lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że wynagrodzenia będą wzrastać przewyższając inflację o 1,5 proc. przez pierwsze cztery lata obowiązywania porozumienia. Na razie czekamy na potwierdzenie tych informacji i opublikowanie ostatecznego tekstu umowy.

O zakończeniu trwających od wielu miesięcy rozmów poinformował Polską Agencję Prasową wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Umowa społeczna podpisana z górnikami obejmuje też już wcześniej wynegocjowane punkty. Chodzi między innymi o tempo wygaszania śląskiego górnictwa.

Umowa rządu z górnikami: cztery załączniki, ich treść na razie nieznana

„Jesteśmy w ważnym momencie – i dla polskiego rządu i dla strony społecznej. Udało nam się porozumieć, uzgodnić umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do roku 2049, ale jednocześnie proces ten zaplanować w sposób uzgodniony, sprawiedliwy i pokazujący co dalej na terenach pogórniczych” – mówił wiceminister Soboń w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Według przedstawiciela resortu aktywów porozumienie zawiera cztery załączniki. Umowa rządu z górnikami ustala zasady przyznawania pomocy publicznej, inwestycji w wydobycie, wykorzystania terenów pogórniczych oraz środków przeznaczonych dla firm i gmin uzależnionych od górnictwa. Na razie nieznane są szczegóły ich zapisów.

„Zmowa węglowa” niemożliwa do zrealizowania

Dotychczas znane zapisy porozumienia mocno krytykują organizacje społeczne. Greenpeace pisze o „zmowie węglowej”. „Porozumienie jest kompletnie oderwane od rzeczywistości i jest niczym innym jak oszukiwaniem górników i ich rodzin” – czytamy w komentarzu Joanny Flisowskiej. Według aktywistów organizacji, górnictwo nie przetrwa do 2049 roku, bo zwyczajnie przestanie się opłacać. „Zarówno rządzący, jak szefowie górniczych związków zawodowych zdają sobie z tego doskonale sprawę, ale nie mają odwagi powiedzieć tego głośno, bo to by oznaczało konieczność wzięcia odpowiedzialności za zaplanowanie sprawiedliwej transformacji”- czytamy w komentarzu.

W podobnym tonie wypowiada się dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Ekspert ostrzega, że umowa nie powinna dotyczyć dalszego dotowania bieżącej działalności kopalń, a skutecznej transformacji górniczych regionów.

Czytaj również: Górnictwo: jedno miejsce pracy w kopalni tworzy cztery kolejne? Według nowych badań to mit

– Termin 2049 oraz utrzymywanie wsparcia dla upadającej branży przez blisko 30 lat jest nie do przyjęcia z punktu widzenia polityki klimatycznej UE oraz zasad udzielania pomocy publicznej – komentuje Kassebnerg.

Jednocześnie zaznacza, że utrzymanie umowy w obecnym brzmieniu oddali nas od powstrzymania zmiany klimatu. – Czy hasło Młodzieżowego Strajku Klimatycznego prezentowane na płocie szkoły w Wielkiej Brytanii, „Wy umrzecie w spokoju, a nam przyjdzie żyć w koszmarze”, nie staje się rzeczywistością? – pyta ekspert Koalicji Klimatycznej.

Źródło zdjęcia: SaskiaAchts / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.