Udostępnij

Górnictwo: jedno miejsce pracy w kopalni tworzy cztery kolejne? Według nowych badań to mit

31.12.2020

Górnictwo wcale nie jest żyłą złota dla Śląska – twierdzą działacze Fundacji WWF Polska. Opierają się na wynikach raportu Instytutu Badań Strategicznych (IBS). Jego autorzy twierdzą, że krytycy dekarbonizacji przeceniają wartość kopalń dla rynku pracy.

Mimo to w mediach wciąż można spotkać się z informacjami o kluczowym znaczeniu sektora wydobywczego dla rynku pracy. Przeczytamy o tym między innymi w internetowym wydaniu Trybuny Górniczej. O takim efekcie pisze również w portalu WNP. „Spółki węglowe to istotny pracodawca. Przy czym jedno miejsce pracy w górnictwie generuje trzy do czterech w jego otoczeniu. Z producentami węgla kooperuje wiele większych i mniejszych firm dostarczających do kopalń różnego rodzaju produkty i usługi” – czytamy w artykule. Aktywiści WWF twierdzą, że trudno dotrzeć do danych, które miałyby potwierdzać tak duży wpływ sektora górniczego na lokalną ekonomię. Publikacje w mediach rzeczywiście w dużej części opierają się na informacjach opracowanych przez same spółki górnicze.

W pracy, poświęconej scenariuszom transformacji gospodarczej województwa śląskiego, badacze wyliczają, że górnictwo w rzeczywistości generuje „od 1,16 do 1,35 miejsca pracy w innym sektorze gospodarki” na jeden etat w kopalni. By to obliczyć, opracowali listę kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) dla biznesów, które mogą zarabiać na interesach z kopalniami. Na Śląsku według ich wyliczeń jest 370 przedsiębiorstw, które pośrednio korzystają na utrzymywaniu wydobycia w regionie.


Górnictwo nie jest już dla Śląska żyłą złota, choć nadal ma spory, siedmioprocentowy udział w tworzeniu PKB. Ważniejsze dla gospodarki regionu jest tylko budownictwo, a także handel hurtowy i detaliczny. Działacze WWF przekonują jednak, że zieloną transformację można przeprowadzić w bez wielkich szkód dla lokalnego rynku pracy. „Wiele z firm do tej pory zaopatrujących górnictwo nie powinno mieć problemu ze znalezieniem klientów w innych branżach lub przekształcenia charakteru swojej działalności gospodarczej” – czytamy w opracowaniu raportu. Ma chodzić między innymi o przedsiębiorstwa z sektora energetycznego, budownictwa czy przemysłu chemicznego, maszynowego i motoryzacyjnego.

Czytaj również: Unia Europejska ogranicza emisje, ale starania spowalnia kilka krajów. W tym Polska

Autorzy badań twierdzą, że wygaszanie górnictwa będzie przyspieszać. Jak piszą, należy „ostrożnie” podejść do ustaleń porozumienia rządu z sektorem wydobywczym. Mówiły one o zamknięciu ostatniej kopalni Polskiej Grupy Górniczej w 2049 roku. Według IBS może to nastąpić o wiele wcześniej, co wynika z wymagań polityki klimatycznej UE i założeń polskiego rządu, przedstawionych w projekcie Polityki Energetycznej do 2040 roku.

Według autorów badania, w sektorze wydobywczym nie uda się uniknąć zwolnień. Dlatego Urzędy Pracy powinny przygotować dla górników ofertę odpowiednią dla ich doświadczenia zawodowego i wieku. Zdaniem badaczy może się to udać, jeśli decyzje o wykorzystaniu środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadną lokalnemu samorządowi. Jak czytamy, o kierunku zmian w gospodarce powinno wypowiedzieć się jak najwięcej mieszkańców regionu, a pierwszym wyzwaniem dla władz będzie przystosowanie szkolnictwa zawodowego do przyszłych potrzeb rynku pracy.

Źródło zdjęcia: Sunshine Seeds / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.