Udostępnij

Górnictwo: jedno miejsce pracy w kopalni tworzy cztery kolejne? Według nowych badań to mit

31.12.2020

Górnictwo wcale nie jest żyłą złota dla Śląska – twierdzą działacze Fundacji WWF Polska. Opierają się na wynikach raportu Instytutu Badań Strategicznych (IBS). Jego autorzy twierdzą, że krytycy dekarbonizacji przeceniają wartość kopalń dla rynku pracy.

Mimo to w mediach wciąż można spotkać się z informacjami o kluczowym znaczeniu sektora wydobywczego dla rynku pracy. Przeczytamy o tym między innymi w internetowym wydaniu Trybuny Górniczej. O takim efekcie pisze również w portalu WNP. „Spółki węglowe to istotny pracodawca. Przy czym jedno miejsce pracy w górnictwie generuje trzy do czterech w jego otoczeniu. Z producentami węgla kooperuje wiele większych i mniejszych firm dostarczających do kopalń różnego rodzaju produkty i usługi” – czytamy w artykule. Aktywiści WWF twierdzą, że trudno dotrzeć do danych, które miałyby potwierdzać tak duży wpływ sektora górniczego na lokalną ekonomię. Publikacje w mediach rzeczywiście w dużej części opierają się na informacjach opracowanych przez same spółki górnicze.

W pracy, poświęconej scenariuszom transformacji gospodarczej województwa śląskiego, badacze wyliczają, że górnictwo w rzeczywistości generuje „od 1,16 do 1,35 miejsca pracy w innym sektorze gospodarki” na jeden etat w kopalni. By to obliczyć, opracowali listę kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) dla biznesów, które mogą zarabiać na interesach z kopalniami. Na Śląsku według ich wyliczeń jest 370 przedsiębiorstw, które pośrednio korzystają na utrzymywaniu wydobycia w regionie.


Górnictwo nie jest już dla Śląska żyłą złota, choć nadal ma spory, siedmioprocentowy udział w tworzeniu PKB. Ważniejsze dla gospodarki regionu jest tylko budownictwo, a także handel hurtowy i detaliczny. Działacze WWF przekonują jednak, że zieloną transformację można przeprowadzić w bez wielkich szkód dla lokalnego rynku pracy. „Wiele z firm do tej pory zaopatrujących górnictwo nie powinno mieć problemu ze znalezieniem klientów w innych branżach lub przekształcenia charakteru swojej działalności gospodarczej” – czytamy w opracowaniu raportu. Ma chodzić między innymi o przedsiębiorstwa z sektora energetycznego, budownictwa czy przemysłu chemicznego, maszynowego i motoryzacyjnego.

Czytaj również: Unia Europejska ogranicza emisje, ale starania spowalnia kilka krajów. W tym Polska

Autorzy badań twierdzą, że wygaszanie górnictwa będzie przyspieszać. Jak piszą, należy „ostrożnie” podejść do ustaleń porozumienia rządu z sektorem wydobywczym. Mówiły one o zamknięciu ostatniej kopalni Polskiej Grupy Górniczej w 2049 roku. Według IBS może to nastąpić o wiele wcześniej, co wynika z wymagań polityki klimatycznej UE i założeń polskiego rządu, przedstawionych w projekcie Polityki Energetycznej do 2040 roku.

Według autorów badania, w sektorze wydobywczym nie uda się uniknąć zwolnień. Dlatego Urzędy Pracy powinny przygotować dla górników ofertę odpowiednią dla ich doświadczenia zawodowego i wieku. Zdaniem badaczy może się to udać, jeśli decyzje o wykorzystaniu środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadną lokalnemu samorządowi. Jak czytamy, o kierunku zmian w gospodarce powinno wypowiedzieć się jak najwięcej mieszkańców regionu, a pierwszym wyzwaniem dla władz będzie przystosowanie szkolnictwa zawodowego do przyszłych potrzeb rynku pracy.

Źródło zdjęcia: Sunshine Seeds / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.