„Od lat trwa dewastacja lasów Pogórza Karpackiego. Lasów, które już dawno powinny zostać objęte ochroną w formie parku narodowego, o którego starania trwają już przeszło 35 lat” – napisali na Facebooku aktywiści. Inicjatywa Dzikie Karpaty rozpoczęła blokadę wycinki lasów na Podkarpaciu.
„W 1995 roku powstał Magurski Park Narodowy. Razem z Turnickim to były dwa leżące na stole projekty. Jeden z nich wszedł w życie, drugi nie. Ówczesny minister środowiska Stanisław Żelichowski powiedział, że nie ma środków na dwa parki” – mówił w rozmowie ze SmogLabem Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Pomimo wieloletnich starań, od lat 90. sytuacja się nie zmieniła. Cenny przyrodniczo stary las na Pogórzu Przemyskim wciąż nie jest pod ochroną.
Czytaj także: Walka o Świętokrzyski Park Narodowy. Rząd chce oddać fragment zakonnikom, naukowcy są przeciw
„Turnicki Park Narodowy to 18 tys. ha wyjątkowego lasu, który mimo szczególnej wartości przyrodniczej, jest bezwzględnie eksploatowany. Z dnia na dzień, z każdym wyciętym drzewem i zmiażdżonym metrem gleby, wartość ta jest degradowana” – piszą aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty. Jak wymieniają, występuje tu 151 gatunków ptaków, z czego 138 podlega ścisłej ochronie. Jest to m.in. orzeł przedni, orlik krzykliwy oraz najmniejsza polska sowa – sóweczka. Poza tym w Turnickim PN obserwuje się 10 gatunków płazów, 5 gatunków gadów oraz 485 gatunków owadów, w tym 49 gatunków zagrożonych wyginięciem. „Rośnie tu także wiele cennych gatunków roślin oraz grzybów, w tym reliktowych” – czytamy na Facebooku Dzikich Karpat.
Żądania w trzech punktach
W ostatnią niedzielę kwietnia aktywiści ogłosili „okupację Turnickiego PN”. Zawiesili platformę, na której będą protestować oraz ogromny napis z żądaniem utworzenia parku narodowego. Jak tłumaczy Inicjatywa Dzikie Karpaty, blokada wycinek na miejscu to ostateczny krok. „Tysiące udokumentowanych zniszczonych stanowisk gatunków chronionych, apele, petycje – nic to nie daje” – tłumaczą protestujący.
Czytaj także: Gospodarka leśna czy dewastacja? Tłumaczymy, jaka jest skala wycinek i czy mogłoby być ich mniej
Żądają natychmiastowego zaprzestania wycinki oraz polowań na całym obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Domagają się także utworzenia projektowanego Rezerwatu Przyrody „Reliktowa Puszcza Karpacka”. Trzecim postulatem jest powołanie Turnickiego Parku Narodowego.
Inicjatywa stworzyła także petycję w tej sprawie, którą można znaleźć TUTAJ.
Zdjęcie: Inicjatywa Dzikie Karpaty