W najnowszym sondażu agencji badawczej YouGov mieszkańcy europejskich miast wypowiedzieli się na temat popandemicznej przyszłości. Zdecydowana większość badanych stawia na zieleń w miastach i czystsze powietrze. Wśród nich wyróżniają ankietowani z polskich miast, Warszawy i Krakowa.
W badaniu wzięło udział 10,5 tys. mieszkańców i mieszkanek europejskich miast. Aż 82% zadeklarowało, że chciałoby więcej roślin i zielonej przestrzeni w miejscu zamieszkania. Odsetek takich odpowiedzi wśród ankietowanych z Warszawy i Krakowa był najwyższy w Europie – 92% i 93%.
Zieleń w miastach pomoże w walce ze smogiem
Badani z Polski wyróżniali się ponadto w kwestii jakości powietrza. Po 84 proc. ankietowanych z Warszawy i Krakowa zadeklarowało, że włodarze ich miast powinni robić więcej w ramach walki ze smogiem. Był to najwyższy wynik, na równi z Rzymem i Mediolanem.
Czytaj także: “Rząd nie wykorzystuje szansy na walkę ze smogiem”. PAS krytycznie o Krajowym Planie Odbudowy
„Wyniki badania powinny być brane pod uwagę przy planowaniu zmian w politykach mobilności i planach inwestycyjnych nie tylko w Warszawie i Krakowie, ale także w innych dużych miastach w Polsce, gdzie odpowiedzi respondentów byłyby zapewne podobne” – komentuje Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego. „Miasta mają do dyspozycji całą gamę rozwiązań służących jednocześnie ograniczaniu emisji z transportu i tworzeniu zielonej przestrzeni, przyjaznej mieszkańcom. Mogą też łączyć je na wiele sposobów, np. zwężając ulice i poszerzając ciągi pieszo-rowerowe. A także uzupełniając je o zieleń, czy budując nowe torowiska tramwajowe pokryte trawą” – podkreśla Stefanowicz.
„Gruntowna zmiana w przestrzeni miejskiej”
Z wysokim poparciem spotkały się także postulaty dotyczące większej przestrzeni dla ruchu pieszego. 71% ankietowanych w Krakowie i 64% w Warszawie było „za”. Mieszkańcy polskich miast popierają także rozwój transportu publicznego.
„Celem naszych polityków nie powinna być tylko zamiana istniejących samochodów spalinowych na elektryczne, ale gruntowna zmiana w przestrzeni miejskiej i sposobie poruszania się po nich. Polacy chcą korzystać z dobrej jakości transportu publicznego oraz mieć dostęp do dobrej jakości infrastruktury pieszej i rowerowej. Taka postawa powinna być odzwierciedlona w priorytetach inwestycyjnych miast oraz w politykach krajowych” – ocenia Rafał Bajczuk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.
Czytaj także: Czy Krajowy Plan Odbudowy wesprze transport publiczny?
Prawie trzy czwarte respondentów z Polski (71% – Kraków, 73% – Warszawa) opowiedziało się za ograniczeniem zanieczyszczeń transportowych. Ponad połowa (58% – Kraków, 59% – Warszawa) stwierdziła natomiast, że po 2030 roku w europejskich miastach powinno być dozwolone poruszanie się wyłącznie samochodami bezemisyjnymi.
_
Z pełnymi wynikami przytoczonego badania można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/maradon 333