Udostępnij

Bełchatów idzie na zderzenie ze ścianą. Mieszkańcy nie są gotowi na odejście od węgla

07.05.2021

Takie wnioski płyną z lektury raportu „Przespana rewolucja” autorstwa dwójki socjologów: Przemysława Sadury i Alicji Dańkowskiej. Naukowcy przeprowadzili wywiady z mieszkańcami regionu bełchatowskiego, pytając ich o perspektywę zamknięcia kopalni i elektrowni Bełchatów. Okazało się, że niewielu z nich bierze taki scenariusz pod uwagę.

Według ośrodka badawczego Climate Analitics produkowanie węgla w Bełchatowie będzie miało sens do 2027 roku. Potem przestanie się to opłacać, a konsekwencje dla przyrody i klimatu będą coraz trudniejsze do odwrócenia. Taka data pozwoli też Polsce wypełnić postanowienia Porozumienia Paryskiego. Według informacji podanych przez Greenpeace PGE ma w planach stopniowe wygaszanie swoich bełchatowskich bloków od 2030 roku. Wynika to z wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego dla elektrowni Bełchatów, który spółka złożyła w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi.

Bełchatów „skazany” na węgiel

Mimo to mieszkańcy regionu nie biorą pod uwagę niedługiego końca kompleksu wydobywczo-energetycznego. Ten daje im pracę i wysoki poziom życia. Wynika on nie tylko z dobrych zarobków oferowanych przez PGE, ale i wpływów do budżetu gmin. Dobrobyt widać między innymi w Kleszczowie, nazywanym „najbogatszą gminą w Polsce”.

Czytaj również: Ocieplenie planety jest tak znaczące, że doszło do przesunięcia osi ziemskiej

– Dlatego mieszkańcy mają wrażenie, że są „skazani” na węgiel. (…) Nie są gotowi na to, by otwarcie krytykować opartą na nim gospodarkę. Pojawia się w rozmowach też motyw Kleszczowa jako dowodu na to, że działalność wydobywcza to tylko dobro, z którego głupotą byłoby rezygnować – mówi współautorka badania, Alicja Dańkowska. W raporcie czytamy, że region nie ma na razie planu na rozkręcenie działalności alternatywnej dla kompleksu wydobywczo-energetycznego. Socjologowie twierdzą, że perspektywy dla badanych gmin nie są dobre, ale jest jeszcze czas na ograniczanie strat gospodarczych.

Badacze porozmawiali z 49 osobami z 10 gmin, przede wszystkim z powiatu bełchatowskiego. Wśród nich byli mieszkańcy niezwiązani z kopalnią i elektrownią Bełchatów, jak i górnicy czy samorządowcy. Ci ostatni przyznają, że o planach dotyczących przyszłości regionu dowiadują się z mediów. Mieszkańcy z kolei z nieufnością podchodzą do przyjezdnych, często krytykując aktywistów demonstrujących swój sprzeciw wobec dalszego wydobycia i produkcji prądu z węgla brunatnego.

“Proste pytania” to cykl podcastów, które publikujemy na platformach Spotify, Google Podcasts, Castbox i Spreaker. W kolejnych odcinkach, zgodnie z tytułem, zadaję proste pytania. Odpowiedzi bywają jednak skomplikowane. W centrum uwagi zawsze jest ekologia.

Źródło zdjęcia: Marcin Kadziolka / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.