Udostępnij

Ocieplenie planety jest tak znaczące, że doszło do przesunięcia osi ziemskiej

03.05.2021

Ocieplenie planety było najbardziej prawdopodobną przyczyną przesunięcia osi ziemskiej. Odnotowano je w latach 90. Choć zmiana osi nie wpłynie istotnie na naszą codzienność, pokazuje to, jak duży wpływ na planetę ma ludzka działalność.

Oś ziemska to linia wyznaczająca oś obrotu naszej planety. Jej przebieg mniej więcej pokrywa się z naszymi wyobrażeniami na ten temat (obejmując geograficznie Arktykę i Antarktykę). Tak naprawdę nie jest ona jednak statyczna. Naukowcy związani z Chińską Akademią Nauk udowodnili właśnie, że współcześnie jednym z ważnych czynników w tym procesie jest działalność człowieka. A dokładnie: spowodowane nią ocieplenie planety.

Czytaj także: Miliard dolarów rocznie za uratowanie Amazonii? Brazylia stawia warunki

Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Geophysical Research Letters„.

Z badań chińskich naukowców wynika, że głównym czynnikiem prowadzącym do przesunięcia osi ziemskiej w latach 90. XX wieku było topnienie lodowców, wywołane przez globalne ocieplenie. Znaczenie mogły mieć także m.in. zmiany w poziomach wód gruntowych.

Z czego wynika ta zmiana? Mówiąc najprościej, masa wód z topniejących lodowców była tak duża, że ich przemieszczenie się wpłynęło na pozycję, w której obraca się Ziemia.

Choć naukowcy podkreślają, że zmiana osi ziemskiej nie wpłynie na nasze życie codzienne (co najwyżej zmieni długość dnia o kilka milisekund), badanie pokazuje, jak duży jest nasz wpływ na planetę. I jakie skutki może wywołać ocieplenie planety.

_

Z całością przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Denis Burdin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.