Udostępnij

Administracja Joe Bidena zatwierdziła pierwszy projekt dużej morskiej farmy wiatrowej

17.05.2021

Stany Zjednoczone wydały zgodę na budowę pierwszej wielkoskalowej farmy wiatrowej. Obiekt o mocy 800 MW powstanie u wybrzeża wyspy Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts. Ma pomóc w realizacji celów klimatycznych kraju. Farma wiatrowa będzie składać się z 84 turbin.

O decyzji amerykańskiej administracji poinformował Departament Spraw Wewnętrznych USA. Obiekt zwany Vineyard Wind to maksymalnie 84 duże turbiny wiatrowe. Zostaną zlokalizowane u wybrzeża wyspy Martha’s Vineyard w stanie Massachusetts. Instalacja o mocy 800 MW będzie mogła zasilić czystą energią nawet 400 tys. domów.

Czytaj także: Turbiny wiatrowe nawet 500 metrów od domów? Projekt zakłada zmianę zasady 10H

„Zatwierdzenie tego projektu jest ważnym krokiem w kierunku realizacji celów administracji, aby stworzyć dobrze płatne miejsca pracy, jednocześnie walcząc ze zmianami klimatycznymi i zasilając nasz naród”- powiedziała w oświadczeniu Deb Haaland, Sekretarz Spraw Wewnętrznych USA.

Media za oceanem zwracają uwagę, że obecnie morska energetyka wiatrowa w Stanach Zjednoczonych jest niewielka. Wypada blado w porównaniu chociażby z krajami Europy czy Chinami. Według danych Global Wind Energy Council morskie farmy wiatrowe USA dysponują dziś mocą 42 MW.

Czytaj także: USA oficjalnie wróciło do Porozumienia Paryskiego. “Założenie jest proste: zapobiec katastrofie”

Dla porównania, w przypadku Wielkiej Brytanii jest to 10 206 MW, natomiast w Niemczech 7 728 MW. W Chinach moce morskiej energetyki wiatrowej szacuje się na 9 996 MW. Cel administracji Biden-Harris w tym zakresie zakłada osiągnięcie 30 000 MW do roku 2030, co ma bezpośredni związek z powrotem USA do grona sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Tom Buysse

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.