Udostępnij

USA oficjalnie wróciło do Porozumienia Paryskiego. „Założenie jest proste: zapobiec katastrofie”

21.02.2021

W listopadzie 2020 Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z Porozumienia Paryskiego, czyli międzynarodowego porozumienia, które ma doprowadzić do zahamowania zmiany klimatu. Wykreślenie USA z listy sygnatariuszy było decyzją byłego już prezydenta Donalda Trumpa.

Joe Biden pierwszego dnia kadencji podpisał dokumenty, które przywróciły USA do Porozumienia. Była to jedna z obietnic wyborczych Bidena.

Oficjalnie Stany Zjednoczone stały się częścią międzynarodowej umowy w piątek, 19 lutego.

 class=

„Porozumienie Paryskie to bezprecedensowa umowa, wyznaczająca ramy dla globalnych działań. Wiemy, ponieważ pomogliśmy je zaprojektować i urzeczywistnić” – napisał w oświadczeniu sekretarz stanu Antony Blinken. „Cel Porozumienia jest zarówno prosty, jak i ekspansywny: ma pomóc nam wszystkim uniknąć katastrofy klimatycznej, nadmiernego ocieplenia planety i uodpornić świat na skutki zmian klimatycznych, które już widzimy” – dodał. Podkreślił także, że klimat nie jest już „dodatkiem” do polityki, a priorytetem. „Jest to niezbędne w naszych dyskusjach na temat bezpieczeństwa narodowego, migracji, międzynarodowych wysiłków na rzecz zdrowia oraz w naszej dyplomacji gospodarczej i rozmowach handlowych” – napisał.

„Żaden kraj nie może walczyć ze zmianą klimatu sam” – skomentował na Twitterze John Kerry, specjalny wysłannik USA ds. klimatu.

Były szef dyplomacji USA mówił o walce z kryzysem podczas wirtualnej edycji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. „Trzy lata temu naukowcy powiedzieli nam, że by uniknąć najgorszych skutków zmiany klimatu, nie możemy dopuścić do globalnego wzrostu temperatury o 1,5 stopni Celsjusza” – mówił Kerry i dodał: „Ci sami naukowcy powiedzieli nam, że mamy na to 12 lat. Więc teraz jesteśmy trzy lata później – to były trzy zmarnowane lata, głównie za sprawą naszego prezydenta.”

Zdjęcie: Benny Marty/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.