Udostępnij

Stężenie CO2 o 50% większe niż przed rewolucją przemysłową

09.06.2021

Po chwilowym spadku globalnych emisji CO2 związanym z pandemią pobito kolejny niechlubny rekord – informują amerykańscy naukowcy. Rządowa agencja NOAA (Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery) przedstawiła najnowsze wyniki pomiarów ze stacji badawczej. Dane nie są optymistyczne.

Komunikat z ośrodka zlokalizowanego na zboczu wulkanu Mauna Loa (Hawaje, USA) został opublikowany w poniedziałek 7 czerwca. Alarmujące statystyki dotyczą średnich miesięcznych stężeń CO2 w maju bieżącego roku. Potwierdzają je naukowcy z SIO (Instytut Oceanografii Scrippsów w San Diego, Kalifornia).

Pomiary odbywają się w maju, bo to właśnie wtedy notuje się najwyższe średnie wartości CO2 w atmosferze. Jesienią, zimą i wczesną wiosną rośliny i gleba wydzielają CO2 powodując wzrost jego poziomu, kończy się także sezon grzewczy. Zebrane w ten sposób dane zestawiane rok do roku, od 63 lat prezentują Krzywą Keelinga. Wykres przedstawia systematyczny wzrost stężenia CO2 w ziemskiej atmosferze.

 class=
Krzywa Keelinga
źródło: NOAA Global Monitoring Laboratory

Nowe rekordy CO2

W poniedziałek naukowcy z NOAA poinformowali, że średni miesięczny odczyt dla maja tego roku wyniósł 419.13 ppm (cząstek na milion). Oznacza to kolejny rekord emisji CO2. Analogiczne wyniki przedstawili badacze z SIO, gdzie zanotowano średnio 418.92 ppm. Takie stężenie można porównać do tego z epoki pliocenu sprzed 4 milionów lat – alarmują naukowcy. Podkreślają, że jest to kolejny, negatywny kamień milowy. Wartości wzrosły bowiem o 50% względem czasów przedindustrialnych (wtedy wynosiły 280 ppm), w rezultacie rekordowa jest także 10-letnia średnia stopa wzrostu, która kształtuje się na poziomie 2,4 ppm.

Czytaj również: Tropiki zanikają. Wylesianie cennych terenów spowodowało takie emisje CO2, jak 570 mln aut

Gotowa recepta

„Produkujemy niemal 40 miliardów ton CO2 rocznie. To góra węgla, który wydobywamy z Ziemi, spalamy i emitujemy do atmosfery jako CO2, rok po roku. Jeżeli chcemy zatrzymać katastrofę klimatyczną, z pewnością najwyższym priorytetem powinna być redukcja emisji CO2 do zera, w jak najszybszym czasie. Rozwiązanie jest tuż przed naszymi oczami. Energia słoneczna i wiatrowa są tańsze niż paliwa kopalne i zapewniają odpowiednią produkcję energii.” – powiedział Pieter Tans z NOAA.

Zdjęcie tytułowe: Susan Cobb, NOAA Global Monitoring Laboratory

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.