Udostępnij

Tropiki zanikają. Wylesianie cennych terenów spowodowało takie emisje CO2, jak 570 mln aut

06.04.2021

Według najnowszych danych w 2020 roku tropiki utraciły 12,2 mln hektarów terenów leśnych, z czego ponad jedną trzecią stanowiły lasy pierwotne. Są one szczególnie cenne ze względu na swoją bioróżnorodność i magazynowanie dwutlenku węgla.

Dane zebrane przez naukowców z University of Maryland i dostępne w Global Forest Watch wskazują na postępującą deforestację w strefie tropikalnej. Według najnowszych danych w 2020 roku utracono tam 12,2 mln hektarów terenów leśnych.

Spośród nich 4,2 mln hektarów stanowiły cenne przyrodniczo lasy pierwotne, będące również ważnym rezerwuarem dwutlenku węgla. W tym przypadku wylesiono o 12 proc. więcej terenów niż rok wcześniej i był to drugi rok z rzędu, w którym deforestacja przyspieszyła.

Czytaj także: Olej palmowy. Jaka jest prawdziwa cena jedzenia fast-foodów i słodyczy?

Eksperci Global Forest Watch wyliczają, że w przypadku lasów pierwotnych emisje dwutlenku węgla związane z deforestacją wyniosły 2,64 miliardów ton. To tyle, ile rocznie emituje ok. 570 milionów samochodów.

Największa deforestacja w Brazylii

Jak deforestacja lasów pierwotnych wygląda pod względem udziału poszczególnych krajów? Najwięcej cennych terenów leśnych, bo aż 1,7 miliona hektarów, zniknęło w Brazylii. Oznacza to wzrost o 25 proc. w stosunku do roku 2019. Niespełna 0,5 miliona hektarów wylesiono w Demokratycznej Republice Konga, natomiast nieco ponad ćwierć miliona w Boliwii.

Optymizm analityków wywołały z kolei dane z krajów Azji Południowo-Wschodniej, gdzie odnotowano spowolnienie wylesiania. Czwarty rok z rzędu spadki odnotowano w przypadku Indonezji i Malezji.

Czytaj także: Gospodarka leśna czy dewastacja? Tłumaczymy, jaka jest skala wycinek i czy mogłoby być ich mniej

Według Global Forest Watch główną przyczyną deforestacji lasów tropikalnych w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej nadal pozostaje wydobywanie surowców. W Afryce natomiast najistotniejszą rolę odgrywa rozwój rolnictwa. Ogromnym niszczycielem tropikalnych lasów, jak zauważają eksperci, są także pożary.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Rich Carey

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.