Udostępnij

Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. „Kopciuchy” już nie będą anonimowe

01.07.2021

1 lipca ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), za pośrednictwem której zebrane mają zostać dane na temat źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach w Polsce. W pierwszym dniu funkcjonowania CEEB platforma on-line, poprzez którą można składać deklaracje, przestała działać. Najprawdopodobniej stało się tak z powodu dużego ruchu na stronie.

Uruchomiona 1 lipca Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma służyć poprawie jakości powietrza w Polsce. Pomoże identyfikacji źródeł niskiej emisji, która jest głównym źródłem pyłów zawieszonych i rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu.

„Długo na to czekaliśmy i długo o to zabiegaliśmy jak Polski Alarm Smogowy. Dziś rusza powszechny obowiązek zarejestrowania źródeł ogrzewania budynków” – napisał na Twitterze Andrzej Guła, lider PAS, dziękując osobom zaangażowanym w powstanie CEEB.

W pierwszym dniu funkcjonowania platformy on-line, poprzez którą można składać deklaracje, aplikacja chwilowo przestała działać. Za problemy odpowiada najprawdopodobniej duży ruch na stronie, generowany przez zainteresowanych obywateli.

Obowiązek złożenia deklaracji

Obowiązek złożenia deklaracji w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków spoczywa na właścicielach i zarządzających budynkami. Dotyczy to także mieszkańców gmin, które – na własną rękę – prowadziły inwentaryzację źródeł ciepła.

W przypadku źródeł ciepła w już istniejących budynkach na złożenie deklaracji mamy 12 miesięcy. W przypadku nowych obiektów na zgłoszenie stosownych informacji przewidziano 14 dni od momentu uruchomienia źródła ciepła lub spalania paliw. Złożenie deklaracji jest obowiązkowe, a za jego niedopełnienie grozi grzywna w wysokości do 5 tys. złotych.

Deklaracja on-line lub tradycyjnie

Dokument można złożyć poprzez stronę internetową lub też w formie papierowej do gminy. Platformę do składania deklaracji on-line, a także szczegółowe informacje na temat CEEB, znaleźć można pod adresem: https://zone.gunb.gov.pl/

Wniosek w wersji papierowej, który złożyć można w gminie, dostępny jest tutaj: https://zone.gunb.gov.pl/dokumenty-do-pobrania/

Deklaracja obejmuje podstawowe informacje na temat nieruchomości. Akcent położony jest na liczbę, a także rodzaj źródeł ciepła w budynku, ich przeznaczenie oraz rodzaj wykorzystywanego paliwa.

„Kopciuchy nie będą anonimowe”

„Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to będzie taki CEPiK dla źródeł ciepła. Daje to szansę, że w końcu 'kopciuchy’ przestaną być anonimowe” – mówił Andrzej Guła z PAS w rozmowie ze Smoglabem, przy okazji przyjęcia ustawy ustanawiającej CEEB.

„Bez tego rodzaju inwentaryzacji działania na rzecz poprawy jakości powietrza były prowadzone poniekąd w ciemno. Wymianę źródeł ciepła dotowano w ramach różnego rodzaju programów. Nie wiadomo było, czy ta osoba w praktyce nie powróciła do starego sposobu ogrzewania. I czy ponownie nie powoduje uciążliwości środowiskowych” – podkreślał Guła.

_

Zdjęcie: Shutterstock/baon

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.