Udostępnij

Sądowa walka o klimat coraz skuteczniejsza. Większość spraw wytoczono przez ostatnich sześć lat

04.07.2021

Aktywiści coraz częściej decydują się na sądowe batalie dotyczące klimatu i środowiska. Ich pozwy są też coraz skuteczniejsze. Wynika to z raportu opublikowanego przez London School of Economics (LSE).

Wyliczenia dotyczą okresu od 1986 roku do maja 2021. Naukowcy zebrali dane z 40 krajów. Okazało się, że 55 proc. ze wszystkich spraw dotyczących klimatu i środowiska trafiło do sądu po 2015 roku. To wtedy na przywódcy większości państw świata zobowiązali się do powstrzymania ocieplenia klimatu. Wyznaczyli cel ograniczenia wzrostu światowych temperatur na poziomie 1,5 stopnia w stosunku do ery przedprzemysłowej.

Czytaj również: Drzewo Roku 2021 – trzy dęby na podium [ZDJĘCIA]

Badacze wskazują też na wzrost liczby „strategicznych” spraw sądowych, z których aktywistom wiele udaje się wygrywać. „Przez ostatnich 12 miesięcy byliśmy świadkami wielu ważnych wygranych w sądowych sprawach sądowych” – piszą uczeni. Wspominają między innymi o decyzji holenderskiego sądu, który nakazał spółce Shell drastyczne obniżenie swoich emisji gazów cieplarnianych.

Spośród 369 spraw 58 proc. zakończyło się sukcesem aktywistów klimatycznych. W 39 proc. orzeczenia były dla nich niekorzystne. Z kolei w 10 proc. spraw sąd rozstrzygał w sposób neutralny dla pozywających walczących o klimat.

„Wykorzystywane argumenty są bardziej zróżnicowane, zawierają motywy greenwashingu i naruszenia zaufania publicznego. Firmy muszą być świadome ryzyka postępowania sądowego” – czytamy w raporcie.

Źródło zdjęcia: MR. Yakunit / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.