Udostępnij

„Piekarnik” w ojczyźnie św. Mikołaja. Susza i największe upały od 100 lat

06.07.2021

5 lipca w Laponii, na stacji meteorologicznej Kevo w Utsjoki zarejestrowano 33,5 stopnia Celsjusza. To najwyższa temperatura w tym regionie od ponad 100 lat. Jednocześnie Laponia cierpi z powodu suszy, a cała Skandynawia rejestruje bardzo wysokie temperatury.

Laponia to najbardziej na północ wysunięty region Finlandii, którego część znajduje się w Arktyce. W kulturze popularnej uchodzi za stolicę świętego Mikołaja, któremu to przekonaniu początek dał żart słynnego fińskiego radiowca, który w 1927 roku powiedział na antenie, że odkryto warsztat świętego.

Tegoroczna pogoda w Laponii niewiele ma jednak wspólnego z tymi wyobrażeniami. Po bardzo ciepłym czerwcu, także lipiec rozpoczął się od wysokich temperatur. Dodatkowo towarzyszą im ostrzeżenia o suszy.

Podobnie jest w pozostałych częściach Skandynawii, gdzie także rejestruje się rekordowe upały. Zwracał na to uwagę między innymi meteorolog Scott Duncan, który do swojej wiadomości na Twitterze dołączył przemawiające do wyobraźni obrazki.

O rekordowych upałach informowała też Greta Thunberg. Zwróciła uwagę, że w Sztokholmie tegoroczny czerwiec był najcieplejszy w historii, a poprzednie dwa rekordy padły w 2019 i 2020 roku. Na poziomie kraju był to trzeci najgorętszy czerwiec w historii. Z kolei w Norwegii, w Saltdal – miejscu znajdującym się w pobliżu koła podbiegunowego – zarejestrowano już 34 stopnie. 1,6 stopnia poniżej norweskiego rekordu wszechczasów.

Nie tylko Laponia

Meteorolodzy łączą skandynawską falę upałów z tym, co działo się w Kanadzie, gdzie zarejestrowano w tym roku prawie 50 stopni Celsjusza, a fala upałów zabiła kilkaset osób.

Rekordowo gorąco było też w Nowej Zelandii, która ma za sobą najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów. A na Syberii, w Arktyce, temperatura gruntu osiągnęła poziom 48 stopni Celsjusza.

Upały na Syberii.
Zdjęcia satelitarne, zrobiono w ramach programu Copernicus, pokazują temperaturę gruntu w Jakucji. Teraz ofiarą fali upałów padła Laponia.

Klimatolodzy od dawna zwracają uwagę, że w miarę ocieplania się atmosfery, fale upałów będą stawać się coraz dłuższe i bardziej dotkliwe.

***

Ilustracja w nagłówku pokazuje falę upałów, której ofiarą pada m.in. Laponia. Źródło: Scott Duncan/TT.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.