Udostępnij

Nowy rząd Finlandii zapowiada: neutralność dla klimatu do 2035 roku

05.06.2019

W wyniku niedawnych wyborów Finlandią będzie rządzić koalicja z socjaldemokratami na czele.  Formujący się rząd – na czele z Antti Rinne, który zostanie pierwszym od 16 lat lewicowym premierem – zapowiada, że kraj będzie neutralny dla klimatu do 2035 roku. 

Nowy rząd zostanie utworzony przez koalicję Socjaldemokratów, Partię Centrum, Ligi Zielonych, Sojusz Lewicy oraz Szwedzką Partię Ludową. Razem będą posiadać 117 mandatów w 200-osobowym, jednoizbowym parlamencie.

W pięciopartyjnym rządzie trzy kluczowe stanowiska przypaść mają zielonym, którzy odpowiadać będą za politykę zagraniczną, sprawy wewnętrzne, a także ochronę środowiska i klimatu.

„Koalicja rządowa zamierza doprowadzić Finlandię do zerowej emisji do 2035 roku. Jest to jeden z najbardziej ambitnych celów na świecie i stanowi ważny przykład [dla innych – SM]. Jesteśmy winni strajkującym dla klimatu, by osiągnąć rezultaty w walce ze zmianami klimatu ”- powiedział Pekka Haavisto, cytowany przez portal „European Interest”.  Haavisto, który jest przewodniczącym Ligi Zielonych (VIHR), otrzyma w nowym rządzie tekę ministra spraw zagranicznych.

Jak donosi „The Guardian”, spełnienie założonego planu będzie wymagało od Finów radykalnego zużycia paliw kopalnych oraz torfu – na których opiera się dziś 40 proc. sektora energetycznego. W zamian rząd planuje wzmocnienie m.in. energetyki wiatrowej i słonecznej, a także elektryfikację ogrzewania oraz transportu.

Działania w obronie klimatu podejmował już poprzedni, centroprawicowy rząd Finlandii. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o deklaracji odejścia od węgla w energetyce.

 

Źródła: The Guardian, Climate Change News, European Interest

Zdjęcie: Shutterstock/Jekurantodistaja

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.