Dobiega końca trzecia odsłona tymczasowej oazy sztuki i ekologii. Tylko do niedzieli 25 lipca na Pustyni Błędowskiej w Kluczach będzie można odwiedzić ekowioskę i wziąć udział w warsztatach i koncertach.
Inicjatywa krakowskiej Fundacji onEarth skupia liczną grupę międzynarodowych artystów, aktywistów, działaczy kultury i nauki. Ekowioska LIOS labs jest eksperymentalnym miejscem. Nastawionym na tworzenie wspólnoty, dzielenie się praktykami ekologicznymi oraz edukację ekologiczną i artystyczną.
„Naszym celem było stworzenie niezależnej wioski oraz miejsca do refleksji nad wartościami, którymi posługujemy się na co dzień. Pustynia Błędowska to niezwykle inspirujące do działania miejsce, a trudne warunki stanowią dodatkową motywację. Ekowioskę zbudowano z lokalnych, biodegradowalnych materiałów. Cała energia potrzebna do jej istnienia pochodziła od ludzi oraz słońca” – mówi Jo Vávra, organizatorka oraz współzałożycielka Fundacji onEarth.
Sprzęt elektroniczny napędzany jest energią z baterii solarnych, podobnie jak oświetlenie. Elementy obozu uczestnicy i wolontariusze zbudowali od podstaw. Ekowioskę zamieszkują obecnie uczestnicy z 12 różnych krajów.
Czytaj również: Agrihood. Farma w środku miasta
„Inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie za granicą. Mimo bliskości Krakowa i Katowic zdecydowana większość uczestników pochodzi z innych krajów. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach projekt zainteresuje więcej mieszkańców pobliskich miejscowości. Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej osób mogło skorzystać z naszej oferty kulturalno-edukacyjnej. Podczas LIOS labs odbyły się m.in. warsztaty mykologiczne, z tango czy modnego tańca gaga. Dzięki wielu muzykom, którzy stali się mieszkańcami wioski mogliśmy również wielokrotnie posłuchać muzyki na żywo” – dodaje Kamila Knap, współzałożycielka Fundacji onEarth i organizatorka.
Ekowioskę można odwiedzić do 25 lipca 2021 na samym środku Pustyni Błędowskiej.
Więcej o wydarzeniu można dowiedzieć się na stronie organizatora oraz profilach w mediach społecznościowych facebook fundacji onEarth.