Udostępnij

Ekowioska na pustyni. Napędzana słońcem i ludzką energią

19.07.2021

Dobiega końca trzecia odsłona tymczasowej oazy sztuki i ekologii. Tylko do niedzieli 25 lipca na Pustyni Błędowskiej w Kluczach będzie można odwiedzić ekowioskę i wziąć udział w warsztatach i koncertach.

Inicjatywa krakowskiej Fundacji onEarth skupia liczną grupę międzynarodowych artystów, aktywistów, działaczy kultury i nauki. Ekowioska LIOS labs jest eksperymentalnym miejscem. Nastawionym na tworzenie wspólnoty, dzielenie się praktykami ekologicznymi oraz edukację ekologiczną i artystyczną.

„Naszym celem było stworzenie niezależnej wioski oraz miejsca do refleksji nad wartościami, którymi posługujemy się na co dzień. Pustynia Błędowska to niezwykle inspirujące do działania miejsce, a trudne warunki stanowią dodatkową motywację. Ekowioskę zbudowano z lokalnych, biodegradowalnych materiałów. Cała energia potrzebna do jej istnienia pochodziła od ludzi oraz słońca” – mówi Jo Vávra, organizatorka oraz współzałożycielka Fundacji onEarth.

Sprzęt elektroniczny napędzany jest energią z baterii solarnych, podobnie jak oświetlenie. Elementy obozu uczestnicy i wolontariusze zbudowali od podstaw. Ekowioskę zamieszkują obecnie uczestnicy z 12 różnych krajów.

Czytaj również: Agrihood. Farma w środku miasta

ekowioska lion labs
Warsztaty w ekowiosce, fot. on Earth

„Inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie za granicą. Mimo bliskości Krakowa i Katowic zdecydowana większość uczestników pochodzi z innych krajów. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach projekt zainteresuje więcej mieszkańców pobliskich miejscowości. Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej osób mogło skorzystać z naszej oferty kulturalno-edukacyjnej. Podczas LIOS labs odbyły się m.in. warsztaty mykologiczne, z tango czy modnego tańca gaga. Dzięki wielu muzykom, którzy stali się mieszkańcami wioski mogliśmy również wielokrotnie posłuchać muzyki na żywo” – dodaje Kamila Knap, współzałożycielka Fundacji onEarth i organizatorka.

Ekowioskę można odwiedzić do 25 lipca 2021 na samym środku Pustyni Błędowskiej.

Więcej o wydarzeniu można dowiedzieć się na stronie organizatora oraz profilach w mediach społecznościowych facebook fundacji onEarth.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.