Nietoperze, na przykład te żyjące dziś na obszarach na północ od Sahary i w południowej części Półwyspu Iberyjskiego będą musiały się wyprowadzić. Temperatury stają się dla nich za wysokie. Problemem jest także susza. A wszystkiemu winna… zmiana klimatu.
Problemy, z jakimi będą musiały mierzyć się nietoperze, opisali badacze w piśmie „Global Ecology and Conservation”. Okazuje się, że dziesiątki gatunków w związku ze zmieniającym się klimatem będzie musiało opuścić swoje siedliska.
Na przykład nietoperze z gatunku Eptesicus isabellinus, które występują na Półwyspie Iberyjskim i w okolicach Sahary będą musiały się przenieść nawet 1600 km dalej. Największym problemem są coraz wyższe temperatury, a także susza. Wcześniejsze badania dowiodły, że podczas suszy spada reprodukcja nietoperzy.
Woda jest niezbędna dla ich przetrwania, nie tylko na tym podstawowym poziomie. Często także szukają pożywienia właśnie w pobliżu wody. To idealne miejsce żerowania dla wielu gatunków.
Nietoperze uciekną do „ostoi klimatycznych”
W badaniu przyjrzano się dwóm obszarom o wysokim ryzyku suszy. Chodzi o zachodnią część Ameryki Północnej i zachodnią Palearktykę. To tzw. kraina zoogeograficzna, jej zachodnia część obejmuje Europę i północ Afryki.
Czytaj także: Holendrzy zamontowali latarnie, które świecą na czerwono, żeby nie przeszkadzać nietoperzom
Naukowcy przebadali 43 gatunki za pomocą trzech modeli klimatycznych i trzech scenariuszy emisji – zarówno dla obecnych, jak i przyszłych (2061-2080) emisji CO2. Cel? Określić, gdzie nietoperze mogą przenieść się do „ostoi klimatycznych”. Czyli miejsc, gdzie będą mogły się bezpiecznie osiedlić. Sprawdzili też gatunki są najbardziej zagrożone spadkiem populacji, jeśli podróż okaże się niemożliwa lub zbyt trudna. Niestety, wyniki nie są optymistyczne.
„Wszystkie przyszłe scenariusze emisji przewidują zmniejszenie populacji nietoperzy na badanych kontynentach do 2080 roku” – stwierdzili naukowcy.
Dokąd się „wyprowadzą”?
Badacze przewidują, że nietoperze wybiorą obszary górskie i przybrzeżne, gdzie jest chłodniej.
Przewiduje się, że dobrym miejscem dla wielu gatunków są (i będą) góry Portugalii, północnej Hiszpanii, północnych Włoch, meksykańskiej Sierra Madre oraz górzyste obszary Arizony i Nowego Meksyku. Dobre warunki dla nietoperzy mogą zapewnić również przybrzeżne obszary w Kalifornii i Meksyku, a także zachodnia Francja i południowa Anglia.
„Należy zauważyć, że na te >>ostoje<< mogą mieć wpływ dodatkowe efekty klimatyczne. Na przykład wzrost poziomu morza (obszary przybrzeżne) i zwiększona częstość występowania i nasilenie pożarów (obszary górskie)” – napisali naukowcy. „W scenariuszach najwyższych emisji bardzo niewiele obszarów o niższych szerokościach geograficznych zachowało pełny zestaw gatunków”- dodają.
Naukowcy wskazują również, że część zawartych w badaniu nietoperzy już znalazło się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych prowadzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. To one – w związku ze zmieniającym się klimatem – będą miały największy problem, by utrzymać populację. Jak zaznaczają autorzy badania, dodatkowymi czynnikami, które wpłyną na zdolność nietoperzy do osiedlania się w nowych miejscach, będą także m.in. konkurencja między gatunkami, dostępność roślin pokarmowych, wymagania lęgowe i wpływ patogenów.
Wzywają również do ochrony zasobów wodnych i dalszych wysiłków na rzecz ochrony bioróżnorodności.
Zdjęcie: Independent birds/Shutterstock