Holendrzy zamontowali latarnie, które świecą na czerwono, żeby nie przeszkadzać nietoperzom

2634
0
Podziel się:
Nietoperze Czerwone Latarnie

Władze holenderskiej gminy Nieuwkoop znalazły oryginalną metodę na zbudowanie osiedla w strefie objętej ochroną w ramach programu Natura 2000. 87 domów udało się zbudować dzięki temu, że latarnie, które oświetlają osiedle, świecą na czerwono.

Kiedy w 2011 roku zdecydowano o budowie osiedla Zuidhoek, rozpoczęto od przeprowadzenia oceny wpływu na środowisko. Okazało się, że miejsce planowanego osiedla jest ważne dla żyjących w okolicy rzadkich nietoperzy.

Mimo to władze nie zrezygnowały z planów budowy, a zamiast tego dostosowały je tak, by ludzie w możliwie niewielkim stopniu przeszkadzali zwierzętom. Przede wszystkim zadbano o światło, które nie wpływa na nocną aktywność nietoperzy i ich zwyczaje żywieniowe.

By to zrobić, wybrano lampy o barwie i długości fali, które jednocześnie zapewniają widoczność ludziom i nie przeszkadzają zwierzętom.

Latarnie świecą więc na czerwono.

Odpowiednie oświetlenie dobrały wspólnie władze miasta, specjaliści z Phillipsa, który je montował, naukowcy z Wageningen i przedstawiciele trzeciego sektora specjalizujący się w sprawach ochrony środowiska.

Dzięki temu budowa osiedla na terenie chronionym okazała się sukcesem.

Przynajmniej w dziedzinie public relations.

Fot: Phillips. Materiały prasowe.

Podziel się: