Wczoraj na Sycylii zarejestrowano temperaturę 48,8 stopni Celsjusza. Jeżeli pomiar zostanie potwierdzony, będzie to nowy europejski rekord temperatury. Dziś agencje informacyjne donoszą o tym, że nowy rekord najwyższej temperatury padł w stolicy Tunezji, a prognoza na najbliższe dni przewiduje, że w Agadirze będzie… 51 stopni. Tunezja i Algieria walczą też z pożarami lasów.
Agencje informacyjne podały że w Tunisie zarejestrowano wczoraj 49 stopni Celsjusza. To nowy rekord temperatury w stolicy Tunezji. Wcześniejszy wynosił 46,8 stopni i pochodził z 1982 roku. Według doniesień ponad 50 stopni było w Kairouan, który znajduje się 160 kilometrów na południe od Tunisu. Rekordowe upały panowały też w wielu innych miejscowościach północy i środkowego wschodu tego kraju. Dziś było nieco chłodniej – słupki rtęci w Tunisie wskazywały 48 stopni.
To temperatury – podkreśla afrykański serwis informacyjny – o od 9 do 15 stopni Celsjusza wyższe od tego, czego zwykle o tej porze roku doświadczają mieszkańcy Tunezji.
Nowy rekord temperatury zapowiadany w Maroku
Jeszcze cieplej ma być w najbliższych dniach w Maroku i Algierii. Prognoza na sobotę przewiduje, że w Agadirze może być około 51 stopni Celsjusza. To może oznaczać nowy rekord dla kontynentu. Ten aktualnie wynosi 51,3 stopni Celsjusza i dotyczy temperatur, które zmierzono w wiarygodny sposób. Wyższe wskazania termometrów zapisywano w okresie kolonialnym, ale są wątpliwości dotyczące ich wiarygodności. Taką temperaturę zarejestrowano w Ourgla w Algierii w lipcu 2018 roku.
Jednocześnie Tunezja i Algieria mierzą się w pożarami lasów, w których – według oficjalnych doniesień – zginęło już co najmniej kilkadziesiąt osób. W Algierii, gdzie liczba potwierdzonych ofiar wynosiła przed kilkoma godzinami 69 osób, ogłoszono już trzydniową żałobę narodową. Wśród ofiar jest prawie 30 żołnierzy, którzy pomagali w walce z żywiołem.
Ogień szaleje także w Tunezji, gdzie nie informowano o ofiarach.
Pożary są związane z falą upałów i rekordami temperatury.
Dochodzi tam jednak do awarii sieci energetycznych, które nie wytrzymują zapotrzebowania zwiększonego przez używanie klimatyzacji.
Eksperci od dawna ostrzegają, że zmiany klimatu będą powodować coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Fale upałów są jedną z nich.
Czytaj również: Zmiany klimatu sprawią, że upały, powodzie i susze w Europie staną się nową normą
Fot. Pożary lasów w Algierii. CHETTOUH Nabil/Shutterstock. Data wykonania zdjęcia: nieznana.