Udostępnij

Recykling fotowoltaiki skuteczny prawie w 100 proc. Obiecuje to polska firma we współpracy z AGH

15.09.2021

Recykling fotowoltaiki może stać się łatwiejszy. To dzięki innowacjom firmy 2loop Tech i krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej. Spółka we współpracy z uczelnią uruchomi niedługo pilotażową linię w zakładzie przetwarzania zużytych paneli.

Ponowne wykorzystanie surowców z paneli będzie możliwe dzięki innowacyjnym metodom opracowanym przez konsorcjum AGH i spółki 2loop Tech. Recykling fotowoltaiki ma być łatwiejszy dzięki podgrzaniu elementów panelu „poniżej temperatury topnienia szkła i powyżej temperatury rozkładu folii typu Eva lub typu Tedlar” – mówił w „Gazecie Wyborczej” Marcin Karbowniczek, prezes firmy. Dzięki temu wszystkie te elementy używane w ogniwach można od siebie łatwo oddzielić.

Technologia opracowana przez naukowców może niedługo doczekać się patentu, a firma szykuje się do startu pilotażowej linii swojego zakładu w Czaplach w kujawsko-pomorskiem. Przy tej okazji zapytaliśmy o to, jak przebiega recykling fotowoltaiki i w jak ważny będzie w przyszłości. Odpowiedziała nam zaangażowana w prace konsorcjum prof. Barbara Tora z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zalew paneli do rozebrania

Marcel Wandas, SmogLab: Kiedy można spodziewać się zalewu zużytych paneli fotowoltaicznych? Teraz są one instalowane masowo, a kiedyś przestaną działać.

Prof. Barbara Tora, AGH: Żywotność paneli szacowana jest na 20-30 lat. Ostatnich kilka lat rzeczywiście przyniosło duży wzrost liczby instalacji. Dlatego należy się spodziewać, że za kilkanaście lat zaleje nas ogromna ilość zużytych paneli. Dziś pracujemy głównie nad recyklingiem tych z lat 70., jak i używanych paneli z Niemiec, które trafiły do Polski do ponownego wykorzystania.

Jak duża będzie fala tych zużytych paneli za 20-30 lat? Będziemy mierzyć się z górą odpadów?

W fotowoltaice mamy zainstalowane ok. 4 gigawaty mocy – to dane z początku tego roku. Trzeba się przygotować na to, że w ciągu kolejnych trzech dekad te panele muszą podlegać recyklingowi. Jeden panel pierwszej generacji waży około 20 kilogramów. Na kilowat mocy wchodzą trzy sztuki. Ich waga odpowiadająca 4 gigawatom to więc około 200-300 tys. ton. Są też nowocześniejsze, cienkowarstwowe panele. One ważą mniej, mniej jest też materiału do recyklingu. Można się też spodziewać, że w przyszłości jego ilość jeszcze się zmniejszy z uwagi na wdrażanie nowych technologii.

Czytaj również: Rekord polskiej fotowoltaiki w czerwcu i lipcu. A w Wielkopolsce otwiera się największa farma słoneczna

Jak na przykład bardzo cienkie ogniwa perowskitowe.

Jeśli wejdą do szerokiego użycia, to ich recykling będzie zupełnie innym problemem. Rozwój technologii jest naprawdę dynamiczny. W literaturze pojawiły się na przykład doniesienia że sód może zastąpić lit w bateriach. To o wiele łatwiej dostępny pierwiastek, w końcu jest w zwykłej soli kuchennej. Za 5 lat może się okazać, że mamy zupełnie inne magazyny energii, co też będzie wpływało na rozwój fotowoltaiki.

Recykling fotowoltaiki skuteczny niemal w stu procentach

Mimo to nadal trzeba będzie uporać się z tymi gigawatami, które teraz mamy zainstalowane. Co można zrobić z takimi panelami?

Po pierwsze należy je ściągnąć z dachu i rozebrać. Demontuje się łatwo: aluminiową ramę odkręca się lub odłącza jeśli jest na wcisk. Uzyskuje się ok. 16-18 proc. materiału – czystego aluminium, które może być ponownie wykorzystane bez utraty właściwości. Wierzchnia warstwa to szkło hartowane, pod którą znajdują się ogniwa z krzemu. Są też warstwy zabezpieczeń chroniących panele przed warunkami atmosferycznymi – gradem, deszczem i zanieczyszczeniami. Szkło w stosunku do całej masy panelu to około 65 proc. – i ta część może być również odzyskana bez straty jakości. Cała finezja tkwi w odzyskiwaniu krzemu. To dość drogi surowiec, którego w całej masie panelu jest kilka procent. W technologii, które wdrażamy, próbujemy uzyskać czysty krzem, który może znowu być wykorzystany do produkcji ogniw. Technologia recyklingu paneli fotowoltaicznych wpisuje się w program Gospodarki w Obiegu Zamkniętym i strategię minimalizowania ilości odpadów.

Odzyskanie krzemu to teraz największy problem?

Tak, trudno go odzyskać w czystym stanie. Na jego powłoce znajdują się między innymi ścieżki do przewodzenia prądu z miedzi, aluminium czy innych metali. W naszej technologii udaje się uzyskać czystość rzędu 99,99 proc.

Czy oznacza to, że już w praktycznie stu procentach można odzyskać wszystkie surowce?

To byłoby idealne, ale zawsze są jakieś straty. Szkło podczas jego oddzielania od reszty panelu pyli. Trudno jest też odzyskać plastik tak, by udało się go wykorzystać do budowy nowych ogniw. Może on jednak posłużyć do innych zastosowań.

Próby już na zimę, pełen start do 2023


Kiedy planują państwo komercyjny start swojej technologii?

Zakładamy, że od początku przyszłego roku wystartuje linia pilotażowa. Do połowy 2023 roku ta linia powinna normalnie funkcjonować. Oznacza to, że przez półtora roku będziemy pracować na linii pilotażowej, identycznej z docelową, o wydajności około 500 ton na rok.

Można powiedzieć, że Polska za 20-30 lat może być potentatem w recyklingu paneli?

Jest taka możliwość. Na razie mamy wstępne umowy z firmami z Polski i z zagranicy. To przedsiębiorstwa instalujące duże ilości ogniw, które kiedyś się zużyją. Trzeba się też liczyć z tym, że w trakcie eksploatacji powstają odpady. Do recyklingu trafiają na przykład panele uszkodzone przez grad. W tym momencie mamy zgromadzoną około tonę odpadów. One zostaną przetworzone w pierwszym kwartale przyszłego roku, zaraz po tym, jak linia zacznie działać.

Źródło zdjęcia: nostal6ie / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.