Udostępnij

Rekord polskiej fotowoltaiki w czerwcu i lipcu. A w Wielkopolsce otwiera się największa farma słoneczna

18.08.2021

W czerwcu i lipcu europejskie farmy fotowoltaiczne wyprodukowały rekordową ilość energii. Udział słońca w miksie energetycznym wyniósł tym samym 10 proc. – informuje think-tank Ember. Swój rekord w produkcji prądu ze słońca pobiła też Polska. To jednak nadal za mało, by panele solarne w rankingu najbardziej znaczących źródeł energii wyprzedziły elektrownie węglowe. Informacja o rekordowym dla fotowoltaiki okresie zbiegła się z inną. O tym, że największa farma fotowoltaiczna w Polsce została ukończona w Brudzewie.

Panele fotowoltaiczne wyprodukowały w całej Wspólnocie 39 terawatogodzin (TWh) prądu. To aż o 11 TWh więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku i o 5,1 TWh więcej niż rok temu.

Fotowoltaika: letni rekord w Europie i w Polsce

Analitycy think-tanku Ember twierdzą, że może wiązać się to z coraz niższymi cenami prądu z fotowoltaiki. Wytwarzanie go za pomocą paneli najnowszej generacji na największych rynkach energii w Europie jest teraz o połowę tańsze w stosunku do starych elektrowni węglowych. Średni koszt wytwarzania prądu z paneli w poprzedniej dekadzie spadł niemal siedmiokrotnie. Dlatego warunki dla rozwoju energetyki słonecznej są dobre, choć jeszcze niższe koszty oferują farmy wiatrowe. Według Ember wytwarzany z nich prąd może być nawet trzy razy tańszy niż ten dostarczany przez „węglówki”.

Niektóre kraje w ciągu pierwszych letnich miesięcy pobiły rekordy udziału fotowoltaiki w swoim miksie energetycznym. W tym gronie jest również Polska. W czerwcu fotowoltaika wyprodukowała 10, a w lipcu 5 proc. prądu w Polsce. To duży sukces, bo jeszcze w 2018 roku wartość ta była bliska zeru. Nadal daleko nam jednak do europejskich prymusów – Holandii i Niemiec (po 17 proc. udziału w miksie) oraz Hiszpanii i Grecji (po 16 proc.)

Rekord osiągnięty w letnim szczycie nie oznacza jednak, że fotowoltaika w wyprzedziła elektrownie węglowe. W czerwcu i lipcu w całej UE odpowiadały one za 14 proc. miksu i 54 TWh energii.

– Przed nami jeszcze długa droga, zanim energia słoneczna będzie dostarczać więcej energii niż paliwa kopalne, nawet w okresie największego nasłonecznienia Starego Kontynentu – komentował Charles Moore, szef Ember na Europę. Zauważył mimo to sukces nadal „uzależnionej od węgla” Polski.

Fotowoltaika będzie rosnąć, potrzebne jednak inwestycje i mądre prawo

Według polskiej analityczki Ember Małgorzaty Kasprzak rozwój fotowoltaiki w Polsce będzie zależał przede wszystkim od czytelnych przepisów dotyczących posiadaczy paneli.

– Mam tu na myśli przede wszystkim rozliczenia prosumenckie dyskutowane przez polityków, ale nie tylko. To między innymi brak przemyślanych decyzji doprowadził do ogromnego sceptycyzmu co do inwestycji w biomasę. Wtedy wygrała tendencja do wrzucania doraźnych regulacji pod wpływem chwili. Oby tak się nie stało w przypadku paneli fotowoltaicznych – ocenia specjalistka.

Czytaj również: Fotowoltaika: opusty mogą zostać, jednak na innych zasadach? “Taki system też ma być tymczasowy”

– Aby zrealizować nasz wkład w unijne cele klimatyczne i wypełnić lukę po zamykanych elektrowniach węglowych, w ciągu tej dekady musimy zwiększyć moc fotowoltaiki do 29 GW – twierdzi z kolei Paweł Czyżak z Fundacji Instrat. Według niego fotowoltaika nie będzie czekała długo na kolejny rekord. Jej rozwój będzie jednak trudny bez modernizacji sieci energetyczno-przesyłowej, która powinna być przygotowana na odbiór energii z paneli w czasie największego nasłonecznienia. Ekspert zauważa jednocześnie, że pod koniec czerwca fotowoltaika osiągnęła w Polsce moc 5,4 gigawata (GW). To więcej, niż przewidywała rządowa strategia na lata 2025-2035.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Piotr Woźny. ZEPAK.
O tym, że największa farma fotowoltaiczna została ukończona, na twitterze poinformował Piotr Woźny.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Publikacja raportu zbiegła się z ukończeniem budowy największej polskiej farmy fotowoltaicznej. W Brudzewie w Wielkopolsce wybudowała ją spółka ZE PAK, w tym samym regionie zarządzająca konwencjonalnymi elektrowniami i odkrywkami węgla brunatnego. Na razie panele osiągają moc 70 megawatów (MW). W przyszłości wartość ta sięgnąć ma 1 GW. Wytworzona za ich pomocą energia ma zasilać między innymi instalację produkującą wodór.

Zdjęcie: Największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Materiały prasowe ZE PAK.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.