Udostępnij

Rekord polskiej fotowoltaiki w czerwcu i lipcu. A w Wielkopolsce otwiera się największa farma słoneczna

18.08.2021

W czerwcu i lipcu europejskie farmy fotowoltaiczne wyprodukowały rekordową ilość energii. Udział słońca w miksie energetycznym wyniósł tym samym 10 proc. – informuje think-tank Ember. Swój rekord w produkcji prądu ze słońca pobiła też Polska. To jednak nadal za mało, by panele solarne w rankingu najbardziej znaczących źródeł energii wyprzedziły elektrownie węglowe. Informacja o rekordowym dla fotowoltaiki okresie zbiegła się z inną. O tym, że największa farma fotowoltaiczna w Polsce została ukończona w Brudzewie.

Panele fotowoltaiczne wyprodukowały w całej Wspólnocie 39 terawatogodzin (TWh) prądu. To aż o 11 TWh więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku i o 5,1 TWh więcej niż rok temu.

Fotowoltaika: letni rekord w Europie i w Polsce

Analitycy think-tanku Ember twierdzą, że może wiązać się to z coraz niższymi cenami prądu z fotowoltaiki. Wytwarzanie go za pomocą paneli najnowszej generacji na największych rynkach energii w Europie jest teraz o połowę tańsze w stosunku do starych elektrowni węglowych. Średni koszt wytwarzania prądu z paneli w poprzedniej dekadzie spadł niemal siedmiokrotnie. Dlatego warunki dla rozwoju energetyki słonecznej są dobre, choć jeszcze niższe koszty oferują farmy wiatrowe. Według Ember wytwarzany z nich prąd może być nawet trzy razy tańszy niż ten dostarczany przez „węglówki”.

Niektóre kraje w ciągu pierwszych letnich miesięcy pobiły rekordy udziału fotowoltaiki w swoim miksie energetycznym. W tym gronie jest również Polska. W czerwcu fotowoltaika wyprodukowała 10, a w lipcu 5 proc. prądu w Polsce. To duży sukces, bo jeszcze w 2018 roku wartość ta była bliska zeru. Nadal daleko nam jednak do europejskich prymusów – Holandii i Niemiec (po 17 proc. udziału w miksie) oraz Hiszpanii i Grecji (po 16 proc.)

Rekord osiągnięty w letnim szczycie nie oznacza jednak, że fotowoltaika w wyprzedziła elektrownie węglowe. W czerwcu i lipcu w całej UE odpowiadały one za 14 proc. miksu i 54 TWh energii.

– Przed nami jeszcze długa droga, zanim energia słoneczna będzie dostarczać więcej energii niż paliwa kopalne, nawet w okresie największego nasłonecznienia Starego Kontynentu – komentował Charles Moore, szef Ember na Europę. Zauważył mimo to sukces nadal „uzależnionej od węgla” Polski.

Fotowoltaika będzie rosnąć, potrzebne jednak inwestycje i mądre prawo

Według polskiej analityczki Ember Małgorzaty Kasprzak rozwój fotowoltaiki w Polsce będzie zależał przede wszystkim od czytelnych przepisów dotyczących posiadaczy paneli.

– Mam tu na myśli przede wszystkim rozliczenia prosumenckie dyskutowane przez polityków, ale nie tylko. To między innymi brak przemyślanych decyzji doprowadził do ogromnego sceptycyzmu co do inwestycji w biomasę. Wtedy wygrała tendencja do wrzucania doraźnych regulacji pod wpływem chwili. Oby tak się nie stało w przypadku paneli fotowoltaicznych – ocenia specjalistka.

Czytaj również: Fotowoltaika: opusty mogą zostać, jednak na innych zasadach? “Taki system też ma być tymczasowy”

– Aby zrealizować nasz wkład w unijne cele klimatyczne i wypełnić lukę po zamykanych elektrowniach węglowych, w ciągu tej dekady musimy zwiększyć moc fotowoltaiki do 29 GW – twierdzi z kolei Paweł Czyżak z Fundacji Instrat. Według niego fotowoltaika nie będzie czekała długo na kolejny rekord. Jej rozwój będzie jednak trudny bez modernizacji sieci energetyczno-przesyłowej, która powinna być przygotowana na odbiór energii z paneli w czasie największego nasłonecznienia. Ekspert zauważa jednocześnie, że pod koniec czerwca fotowoltaika osiągnęła w Polsce moc 5,4 gigawata (GW). To więcej, niż przewidywała rządowa strategia na lata 2025-2035.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Piotr Woźny. ZEPAK.
O tym, że największa farma fotowoltaiczna została ukończona, na twitterze poinformował Piotr Woźny.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Publikacja raportu zbiegła się z ukończeniem budowy największej polskiej farmy fotowoltaicznej. W Brudzewie w Wielkopolsce wybudowała ją spółka ZE PAK, w tym samym regionie zarządzająca konwencjonalnymi elektrowniami i odkrywkami węgla brunatnego. Na razie panele osiągają moc 70 megawatów (MW). W przyszłości wartość ta sięgnąć ma 1 GW. Wytworzona za ich pomocą energia ma zasilać między innymi instalację produkującą wodór.

Zdjęcie: Największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Materiały prasowe ZE PAK.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.