Udostępnij

Ule na dachu poznańskiej uczelni. W każdym zamieszkało 80 tys. pszczół

14.09.2021

Na dachu jednego z budynków Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu postawiono trzy ule. Każdy z nich zamieszkało 80 tys. pszczół. Miejska pasieka rocznie produkować będzie ok. 36 kilogramów wielokwiatowego miodu. Idea miejskich uli staje się coraz popularniejsza, jednak ma również krytyków. Niedawno grupa naukowców zwracała uwagę, że inne gatunki pszczół bardziej potrzebują naszych działań ochronnych, niż pszczoła miodna.

Ule pojawiły się jakiś czas temu na dachu uczelnianego Centrum Edukacyjnego Usług Elektronicznych w Poznaniu. W tym tygodniu finalnie zamieszały w nich 3 królowe, przy czym każdej towarzyszy ok. 80 tys. osobników z rodziny łagodnych pszczół rasy Buckfast.

Według zapewnień uczelni w każdym z trzech uli rocznie powstawać będzie 12 kilogramów wielokwiatowego miodu. Pasieką opiekować się będzie firma BeeUp.

To nie o miodne pszczoły powinniśmy się martwić

Miejska pasieka to coraz popularniejsza idea, która często pojawia się w kontekście problemu wymierania zapylaczy. Tego rodzaju obiekty pojawiły się m.in. w Gdańsku czy Toruniu. Problem w tym – podkreślają krytycy takich inicjatyw – że to nie o pszczołę miodną powinniśmy się martwić.

W tarapatach są szczególnie dzikie gatunki pszczół, które – podobnie jak inne owady – są ofiarą zmian środowiskowych. Więcej na temat współczesnego wymierania owadów przeczytać można TUTAJ.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

W czerwcu na problem uwagę zwrócili naukowcy i naukowczynie, którzy podpisali się pod apelem do władz Gdańska o zaprzestanie rozbudowy miejskiej pasieki. 38 sygnatariuszy zwróciło w nim uwagę, że „pszczoła miodna jest tylko jednym z ponad 450 gatunków pszczół dziko żyjących w Polsce i na tle innych gatunków jest stosunkowo mało zagrożona”. A ponieważ pszczelarstwo cieszy się dużą popularnością w kraju, „zakładanie nowych pasiek nie ma więc uzasadnienia z punktu widzenia ochrony pszczoły miodnej”. Apel opublikowano na stronach inicjatywy „Nauka dla Przyrody„.

„Hotele” zamiast uli i rzadsze koszenie trawników

Zwrócono też uwagę, że „coraz więcej badań wskazuje na to, że hodowlana pszczoła miodna może stanowić zagrożenie dla rodzimych gatunków dzikich pszczół”. „Dzikie pszczoły, z których większość to gatunki samotne, przegrywają w konkurencji o pokarm z wielotysięcznymi rodzinami pszczoły miodnej, i mogą ustępować z miejsc, gdzie jest ona hodowana w dużych zagęszczeniach” – podkreślono.

Czytaj także: Kosić czy nie kosić? Naukowcy porównali parki w Warszawie i policzyli, co jest lepsze

W jaki sposób miasta mogą więc sprzyjać pszczołom, także innym niż pszczoła miodna? W dokumencie wskazano na m.in. zwiększenie bazy pokarmowej pszczół (np. poprzez rzadsze koszenie trawników) czy zapewnianie miejsc do gniazdowania w miejscach bogatych w pokarm (takich jak np. „hotele dla owadów”). W przypadku pszczoły miodnej warto natomiast zadbać o szkolenia dla pszczelarzy, by odpowiednio dbali o zdrowie swoich podopiecznych.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Dilomski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.