Udostępnij

Kosić czy nie kosić? Naukowcy porównali parki w Warszawie i policzyli, co jest lepsze

20.08.2021

Interdyscyplinarny zespół naukowców z SGGW i Uniwersytetu Łódzkiego porównał zarzucone oraz pielęgnowane parki w Warszawie, by porównać korzyści płynące z odmiennych sposobów zarządzania miejską zielenią. Okazuje się, że puszczenie jej w samopas przynosi takie same, a niekiedy nawet większe korzyści środowiskowe, niż regularne koszenie.

Kwestią konieczności ścinania miejskich trawników i chaszczy zajął się zespół naukowców z SGGW i Uniwersytetu Łódzkiego, we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej. Podjęto się szczegółowej analizy, by porównać warszawskie nieużytki oraz parki pod względem m.in. korzyści dla środowiska (tzw. usług ekosystemowych). Rezultat? Okazuje się, że w obydwu przypadkach korzyści są podobne, a różnica dotyczy przede wszystkim kosztów.

Wyniki ich badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Ecosystem Services„.

Czytaj także: Biolożka obala mity o miejskich łąkach. “Dzikość jest niezbędna do przetrwania”

„Dzika” zieleń atrakcyjna dla mieszkańców

„[Wykazano, że] korzyści niezależnie od typu zieleni są praktycznie takie same. Zieleń urządzona i zarzucona staje się w porównywalnym stopniu siedliskiem dla roślin i zwierząt. Co więcej wizualnie tereny nieużytków podobają się mieszkańcom w podobnym stopniu co wypielęgnowane parki” – podsumowuje wyniki SGGW w mediach społecznościowych.

Badanie objęło m.in. kwestię pochłaniania dwutlenku węgla, co jest ważne w kontekście postępujących zmian klimatycznych. „Hektar zadrzewionego parku pochłania średnio – 7,7 t/ha CO2, a zadrzewiony nieużytek – 9,8 t/ha. trawniki parkowe – 3,8 t /ha a zarzucone ziołorośla – 7,0 t/ha” – podaje uczelnia.

Czytaj także: Mieszkańcy europejskich miast chcą więcej zieleni i czystszego powietrza. Kraków i Warszawa na czele

„Po co przepłacać za koszenie?”

„Uważa się, że zieleń parkowa, której koszt utrzymania to około kilku tysięcy zł/ha rocznie, jest atrakcyjniejsza dla rekreacji. Tu wyniki są równie zaskakujące bo nasi ankietowani uznali atrakcyjność parków i nieużytków podobnie. A zatem kosić, czy nie kosić? Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać?” – zastanawia się SGGW.

„Koszenie to czyste marnotrawstwo. 'Wimbledony’, czyli wymuskane trawniczki, to tylko dążenie za modą przywiezioną zza oceanu, która tam trafiła z Wielkiej Brytanii. Daliśmy się wszyscy wkręcić w to, że tak to ma wyglądać” – mówiła w wywiadzie dla SmogLabu Agnieszka Nowak z Fundacji Łąka. Rozmowę o tym, jak zagospodarować zieleń w mieście i jak robić to odpowiedzialnie, przeczytać można TUTAJ.

_

Dostęp do całości przytoczonych wyników badań można uzyskać tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Oleg Elkov

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.